GENÇ TİCARET KÖPRÜSÜ FİNALİ YAPILDI


Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Konferans Salonunda "Genç Ticaret Köprüsü 2. Ülke Sunum Yarışması Final Programı" düzenlendi.

Genç MÜSİAD Sakarya önderliğinde 2.’si düzenlenen Genç Ticaret Köprüsü Ülke Sunum Yarışması’nda 12 ülkeden 19 katılımcıyla gerçekleşen yarışmada dereceye girenler muhteşem bir finalle ödüllerini teslim aldı.
Programa, DEİK Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Bolat, Genç MÜSİAD Genel Başkanı Engin Akdağ, Bangladeş İstanbul Viskonsülü Mahabubur Rahman, SAÜ Rektör Yardımcısı Kadir Ardıç ve birçok STK temsilcisi katılım gösterdi.
Aynı zamanda programa uluslararası öğrenciler tarafından yoğun ilgi vardı.

ÇARBOĞA: HEDEF 500 MİLYON DOLAR
Açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Sakarya Başkanı Uğur Çarboğa; “Ülkemizin ekonomik gelişiminde, büyümesinde ve kalkınma noktasında üretimin ve ihracat rakamlarının arttırılması gerektiğinin farkında olan Genç MÜSİAD, Sakarya Üniversitesi’nde okuyan uluslararası öğrenci kardeşlerimize Genç MÜSİAD bünyesinde ihracat eğitimi verdikten sonra şehrimizdeki kobilerimizin ihracat pozisyonlarında yer almalarını sağlayarak şirketlere yeni pazarlar ve yeni müşteriler keşfetmeleri noktasında firmalarımıza gerekli insan kaynağını sağlamaktadır. Sakarya Üniversitemiz İstanbul ve Anadolu üniversitelerinden sonra 4000 uluslararası öğrenci sayısı ile ülkemizde en fazla uluslararası öğrenci bulunduran 3.üniversite durumundadır. Şehrimizde misafirimiz olan bizler için bir değer olan öğrenci kardeşlerimiz mezun olduklarında inşallah ülkeler arası elçilerimiz olacaklardır” dedi.

COŞKUN: GÖNÜLLERİMİZ ARASINDA HİÇBİR SINIR YOKTUR
MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, “MÜSİAD olarak bizim hedefimiz ve maksadımız bellidir. Biz, zulüm ve baskı olmasın, sömürü ortadan kalksın, insan haklarına saygı gösterilsin, Hukuk üstün tutulsun, çifte standartlara son verilsin istiyoruz. Ülkelerimiz arasında birtakım sınırlar bulunsa da gönüllerimiz arasında hiçbir sınır yoktur.
O yüzden Hemen yanı başımızda, komşumuzda çocuklar katledilirken, gençler işkencelerden geçirilip zindanlara doldurulurken, kimse bizden susmayı, sessiz kalmayı beklememelidir. Ancak ümmetin kurtuluşu; sadece kukla rejimleri değiştirmek değil adil bir dünya kurmaktan geçer.  Hepimizin arzusu huzur ve barıştır. Hepimiz bu dünyanın özlemini çekiyoruz.
Bu yenidünya emperyalistlerin planlarıyla değil İslam dünyasının temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturacakları birlikteliklerle kurulacaktır. Bu dayanışma her ülkenin içinde, başta siyasilere, iş adamlarına, işçi ve memurlara, bürokrasiye ve gençlere düşmektedir.
Programda konuşma gerçekleştiren DEİK Başkanı Nail Olpak, başarılı bir projeye imza atan Genç MÜSİAD Sakarya’yı tebrik etti.

OLPAK: HEDEFLEYİN VE HAYAL KURUN
Ticaretin tarih boyu insanın gittiği her yerde var olduğunu belirten Olpak, "Uygarlıkların gelişmesinde ve yayılmasında gerçekten çok önemli bir yer tutan ticaretin tarihi, ekonominin tarihinden de eskidir diye ifade ediliyor ve insanların ilk ilişkilerinin başladığı ilk güne kadar gidiyor. Bugüne kadar icat edilen her şey ticaretin nesnesi olmuş ya da ticaretin kurallarını değiştirerek devam etmiş. Bu noktada Montesquieu diyor ki 'Nerede yumuşak huylu insanlar varsa orada ticaret vardır ve nerede ticaret varsa orada yumuşak huylu insanlar olur.' Tarihte ilk defa değiş tokuşla başlayan ticaret, zaman içerisinde farklı şekilde etkilenerek günümüze kadar gelmiş." diye konuştu.
Olpak, sosyal medya kullanımının arttığını belirterek, "Y kuşağının yönetim pozisyonunda yer almaya başladığı bir sürecin içerisinde günümüzde milyonlarca farklı ürünün tekil ya da çoğul şekliyle, klasik yöntemlerle ya da gittikçe artan bir oranda e-ticaretle hayatımızda olduğunu görüyoruz. Böyle bir noktada ister sosyal medya kanalıyla olsun, isterse daha geleneksel yollarla olsun günümüzde de ticaret, medeniyetler ve kültürler arasında köprü olmaya devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.
Finale kalan Bangladeş, Mali ve Sudan ülkeleri ile alakalı sunumlarını gerçekleştiren öğrenciler, jürinin beğenisini kazanabilmek için ellerinden gelen çabayı gösterdi. Programa katılan protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen jüri değerlendirmesinde, Mali birinci, Bangladeş ikinci ve Sudan üçüncü oldu. Değerlendirmenin ardından gerçekleştirilen ödül töreni ve yarışmacılara takdim edilen sertifikalar sonrasında program toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

9 Mayıs 2018 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Sakarya Ticaret Borsası heyeti, Samsun Ticaret Borsası’na ziyaretinde süpürgeciliğin önemine dikkat çekecek girişimlerin yapılmasında işbirliğinin önemine değindi.
STB SÜPÜRGECİLİĞİ TANITIYOR NABİ AVCI ALEMDAR’IN KONUĞU SON ŞAMPİYON HEDEF YÜKSELTTİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ ÖĞRETİME BAŞLADI BAROYA TAZE KAN TAKSİ ŞOFÖRÜ ÖLÜ BULUNDU! AYAKLARI KESİK BULUNAN KEDİ ÖLDÜ! SEDAŞ FIRTINA ALARMINDA!

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ORGANİK ÜRÜNLER GEYVA İLE GERİ DÖNDÜ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara