"BÜYÜKŞEHİR YASASI YENİDEN DÜZENLENMELİ"


Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, Büyükşehir Yasası ile köylerin mahalleye dönüşmesi sonucu, hayvancılıkla iştigal eden işletmelerin ruhsat alamadıklarını, yasanın tekrar düzenlenmesi gerektiğini söyledi

YASA YENİDEN DÜZENLENMELİ
Mustafa Yıldız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Büyükşehir yasasında ana unsur kent yaşamı ve kırsaldaki öncelikler göz ardı edilmiştir. Dolayısıyla önce köy olan bir yerde, bir şikayet durumunda besicilik işletmesi halk diliyle ahırı, süt inekçiliği işletmesi, profesyonel anlamda tavukçuluk yapan kümes işletmeleri  kapatılmak durumunda kalıyorlar. Hobi anlamında tavuk bile yetiştiremez. Bu yasa yeniden düzenlenmezse, ülkemiz ve de halkımız için, çok büyük ekonomik ve de sosyal anlamda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hayvancılıkla ilgili yatırım yapılamaz ve mevcut yatırımlar maalesef büyütülemez. Bu tür uygulamalar kırsalda yaşamanın çekiciliğini ortadan kaldıracaktır” dedi.

KENT VE KIRSAL KAVRAMI
Hayvancılıkla uğraşanlara imar izni verilmesinin önünün açılması gerektiğini belirten Yıldız, “Yasa mutlaka yeniden gözden geçirilmelidir. İlgili yasaya kırsal mahalle tanımı yapılarak, hayvancılıkla iştigal eden bu işletmelere imar izni verilmesinin yolu açılsın. Ülkemiz hayvancılık gelişmesi için devletin her kademesinde desteklenmelidir. Büyükşehir yasasında kırsal alandaki mahalle ile kentteki mahalle kavramı ayrılmalıdır. Ayrıldığı taktirde sorunlar büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

ALPLER’DE SORUN OLMUYOR
Almanya’nın turistik bölgelerinden Alp dağlarının eteklerinde hayvanlar mahalle aralarında dolaşarak mera alanlarına giderler. Dünyaca meşhur olan Alp dağlarının eteklerinde sorun olmuyor da benim güzelim ülkemin tarımsal üretim, hayvancılık yapılan köylerinde pardon yeni tanımlamalarıyla mahallelerinde mi sorun oluyor? Lütfen sorumlu olan herkes, bu ülkeyi bu milleti seven herkes üzerine düşeni yapsın” ifadelerini kullandı.

14 Nisan 2018 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara