HASANPAŞA’DAN TELEFERİK TEPKİSİ


Sapanca Kırkpınar Teleferik Projesi’ne mahalle sakinleri tepkili. Projeyle ilgili mahalle sakinlerine danışılmadığı için mahalleli konuyla ilgili açıklama bekliyor.

Sapanca’ya bağlı Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi sakinleri, belediyenin teleferik projesiyle ilgi halkı bilgilendirmeden karar vermesine tepki gösterdi. Belediyenin projeyi hayata geçirmek istediği söz konusu alanın 1945 yılında mahallede yaşayan Ali Tıknaz, İbrahim Yiğit, Mehmet Tıknaz ve Celal Doğan tarafından satın alındıktan sonra “vatandaşların ücretsiz faydalanabileceği harman yeri olması” şartıyla belediyeye hibe edildiğini hatırlatan mahalle sakinleri, kararın gözden geçirilmesini istediklerini söyledi.

YARGIYA GİTTİLER
Mahalle sakinleri adına Yaşar Dilber “Bu alan dedelerimiz tarafından yıllar önce alınıp belli şartlar karşılığında hibe edildi ancak belediyemiz, çocuklarımızın ailelerimizin vakit geçirdiği, oyunlar oynadığı bu alanı biz mahalle sakinlerine danışmadan teleferik projesi-katlı otopark  alanı olarak ortaya çıkarması konuyla ilgili muğlakta kalan açıklamalar yapması bizleri üzdü. Avukatlarla görüştük, konunun yasal olarak peşindeyiz ve projenin iptali için konuyu mahkemeye taşıdık” dedi.

YEŞİLİ KORUMAK İÇİN
Dilber açıklamasının devamında, “Bölge sakinleri olarak projeyle ilgili duyumlar alıyoruz, Mahmudiye tepelerinin teleferiğin varış noktası olacağı konuşuluyor. Burada 70 dönümlük ormanlık alana oteller, kafe ve restoranlar yapılacağını düşünüyoruz. Eğer bunlar doğruysa bu projenin amacı nedir, bölgeye faydası nedir, bu projesi hangi firma yapacak, bu projenin şartları nelerdir gibi sorular akıllarımızı kurcalıyor. Bizler yeşil doğa örtüsünü kaybetmek istemiyoruz. Teleferik projesine karşı değiliz, Kırkpınar gibi güzel bir yerin ekolojisinin bozulmasına karşıyız. Proje illa yapılacaksa atıl kalmış bir bölgede yapılmalıdır” dedi.
Mahalle sakinleri ayrıca, sonuç alamadıkları takdirde dedelerince hibe edilen söz konusu alanı hiçbir maddi beklenti olmadan geri alabilmek için dava açabileceklerini ve belediyeden konuyla ilgili açıklama beklediklerini sözlerine ekledi.

14 Nisan 2018 , Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
İmar barışında yeni düzenleme yapıldı. Söz konusu düzenlemelerin yer aldığı Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar, bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı.
İMAR BARIŞINDA YENİ DÜZENLEME! BOĞULMAYA RAMAK KALA! BALKANLIOĞLU’NA ANLAMLI ZİYARET TÜGVA’DAN ERENLER’E ZİYARET KARASU’DA GAZİLER GÜNÜ ‘GAZİLERİMİZ ÖNEMLİ DEĞERLERİMİZDENDİR’ YENİ BAŞKAN CAN AKADEMİYE SON BAŞVURU 20 EYLÜL

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

YERLİ OTOYA TALİP OLMAK

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara