TEŞVİKLER İŞVERENE ANLATILACAK


Vali İrfan Balkanlıoğlu, üretimin istihdamla desteklenmesinin, işverenlerin destek ve teşviklerden haberdar olması ile bağlantılı olduğunu belirterek, teşvikleri sadece toplantılarda değil, fabrikaları gezerek anlatacaklarını ifade etti

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kurulun 2018 yılı 2. olağan Nisan ayı toplantısında İlin istihdam verilerinin yanında 2018 'de daha güçlü şekilde hayata geçirilmesi planlanan Milli İstihdam Seferberliğine ilişkin yeni istihdam teşvikleri değerlendirildi.

İLK ÜÇ AY
Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2018 yılı ilk 3 aylık faaliyetleri ile istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik faaliyetler değerlendirildi. Buna göre, 2018 yılının ilk 3 aylık dönemde İŞKUR'a işverenlerden 9 bin 340 kişilik işgücü talebinin geldiği, yine bu dönemde İŞKUR aracılığıyla 5 bin 212 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirildi. Ayrıca, İŞKUR' un meslek kursları, girişimcilik eğitimleri, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlarından yılın ilk üç ayında toplam 2 bin 799 kişinin faydalandığı belirtildi.

GİRİŞİMCİLİĞE İLGİ ARTIYOR
İŞKUR' un Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), Sakarya Ticaret Borsası (STB) ve ilçe belediye başkanlıkları ile ortaklaşa düzenlediği girişimcilik eğitimlerine ilgi artıyor. Girişimcilik eğitimleri, 32 saat ve 5 gün süreli olarak düzenleniyor ve programa katılanlara katılımcı belgesi veriliyor. İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, girişimcilik eğitim gruplarının azami 25 kişiden oluştuğunu ve her ay 5 veya 6 grup olarak düzenledikleri kurslara yoğun müracaat olduğunu belirtti. Ayrıca, girişimci sayılarının artırılmasının istihdamın, üretimin ve ülke gelirlerinin artması anlamına geldiğini vurgulayan İŞKUR Müdürü Kaya, yoğun müracaat nedeniyle ilçelerde de girişimcilik eğitimi düzenlediklerini ifade etti.

KADINLARIN İLGİSİ ARTIYOR
Toplantıda yapılan sunumda, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun almış olduğu kararlar çerçevesinde, 2018 yılının ilk 3 ayda 498 girişimci adayının eğitimlere katılarak belge aldığı yılsonuna kadar da bu sayının 2 bin kişi olmasının planlandığı bildirildi. Bunun yanında, Sakarya'da girişimcilik eğitimlerine katılanların yüzde 47’sini kadınların oluşturduğu değerlendirmesinde bulunuldu. Milli İstihdam Seferberliğinde iş arayan ve işverenlere sağlanan teşvik ve destek süreleri 2020 yılına kadar uzatıldı.

İŞVERENE BÜYÜK DESTEK
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda, kurul üyeleri istihdam teşvikleri hakkında bilgilendirildi. Yeni düzenlemeye göre, işyerlerinin 2017 yılında çalıştırmış oldukları işçi sayısına ilave olarak, aldıkları her işçi için işverenlerin SGK sigorta primleri ile damga ve gelir vergisinin tamamı devlet tarafından karşılanacak. Destek süresinin 2020 yılına kadar devam ettiği istihdam teşviklerinden yararlanma süresi 12 ila 18 ay süreyle değişiyor.

BALKANLIOĞLU ANLATACAK
Vali İrfan Balkanlıoğlu, toplantı sonrası açıklamasında, 2017 yılında hayata geçirilen milli istihdam seferberliğinin 2. fazının başlatılmış olduğunu belirterek, yeni uygulamaya konulacak istihdam teşvikleriyle, Sakarya'nın istihdamının daha da artırmasını beklediklerini belirtti. Ayrıca, üretimin ve ihracatın istihdamla desteklenmesinin, işverenlerin destek ve teşviklerden haberdar olması ile bağlantılı olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, önümüzdeki süreçte her fırsatta teşvikleri sadece toplantı salonlarında değil, fabrika ve işletmeleri gezerek anlatacaklarını ifade etti.

13 Nisan 2018 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara