EMEĞE VE USTAYA SAYGI


Adabilim Anadolu Lisesi öğrencileri geleneksel el sanatlarımızdan olan ve gelişen teknoloji karşısında temizlik aracı olarak önemini yitiren süpürgecilik mesleği ile ilgili yerinde bilgi edinmek üzere süpürgeciler sitesini ziyaret etti

SÜPÜRGECİLİK
Gerçekleşen ziyarette öğrencilere meslek ile bilgiler veren tezgâh ustası Gökhan Babacan, “Süpürge ve süpürgecilik geleneksel bir sanat ürünü olarak değerini korumaya çalışan geleneksel el sanatlarımızdan birisidir. Modern temizleme aygıtlarını ortaya çıkması ile temizlik aracı kullanım işlevi son derece daralan süpürgecilik maalesef yok olmak üzere olan el sanatlarımızdan birisidir. Fakat süpürgeciliğin bir el gereci olarak yaşamını tamamladığı bölgelerde ise bir geleneksel olarak varlığını sürdürmektedir. Bu tip işlevler için üretilen süpürgeler bir kullanım eşyası olarak değil, süslü, renkli ve sadece görsel güzelliğe uygun bir süs eşyası olarak da üretilmekte ve bu yönde de pazar, alıcı bulabilmektedir. Adapazarı Süpürgeciler sitemiz de Anadolu’dan gelen talebin neredeyse hepsini üstlenmiş durumdadır” dedi. 

FOLKLORİK UNSUR
Adabilim Okulları 10. Sınıflar danışman öğretmeni Didem Ünsal ise ziyaret ile ilgili olarak, “Unutulmaya yüz tutmuş olmakla birlikte süpürgeciliğin kültürümüzde kazandığı birçok folklorik unsuru ve işlevi var. Biz de okulumuzun Değerler Eğitimi etkinlikleri kapsamında ‘Emeğe ve Ustaya Saygı’ adını verdiğimiz bir ziyaret gerçekleştirdik. Öğrencilerimizde verilen emek ve gösterilen gayrete bizzat tanıklık etmiş oldular ” ifadelerini kullandı.

12 Nisan 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara