TÜRKMEN/MANAV KÜLTÜRÜ KİTAPLAŞTIRILDI


Sakarya'da yaşayan Türkmen ve Manavların tarihini anlatan 4 kitap hazırlandı.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı ile Sakarya Yerel Kültür Derneği tarafından yürütülen çalışma neticesinde Sakarya Türkmen/Manav Folkloru, Sakarya Türkmen/Manav Mutfağı, Sakarya Türkmen/Manav Sözlüğü, Sakarya Türkmen/Manav Tarihi isimli kitapların basımı tamamlandı.
Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık, Erenler ilçesinde çadırda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kırık, Sakarya'nın öz kültürü olan Manav kültürünün gelecek nesillere aktarılması için çalıştıklarını söyledi.  Çalışmaların uzun sürdüğünü aktaran Kırık, verilen emekler neticesinde kentin tarihi ve kültürüne iyi birer eser bıraktıklarını kaydetti.  Sakarya Türkmen/Manav Folkloru kitabının yazarı Yalçın Akaltın da kitap denemesinin kendisi için ilk olma özelliğini taşıdığını bildirdi.
Manavların 700 yıllık geçmişe sahip olduğunu belirten Akaltın, "Bunları hazırlarken çocukluğumda yaşadığım birçok olayı, bir kez daha heyecanla tekrar hissetmiş oldum. Geleceğe bir miras bırakmak, kültür hizmeti yapmak çok önemli bir görev. Daha güzel çalışmalara imza atmak nasip olur inşallah. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
Toplantıya diğer yazarlar Gülsen Yıldız, Fahri Tuna ve Resül Narin ile dernek yöneticileri katıldı.

12 Nisan 2018 , Perşembe
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara