“ŞİİR BİZE MERHEM OLUR”


Şair Mustafa Akar, Berhayat kitabının söyleşi ve imza gününde “Hayatımızın içinde bizleri farkında olmadan yakalayan, bize merhem gibi mesajlar veren duygu şiirdir” dedi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Sanat Etkinlikleri Mustafa Akar’ın Berhayat kitabının söyleşisi ve imza günü ile devam etti. Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa çok sayıda sanatsever katıldı.

UFAK BİR KIVILCIM
Şair Mustafa Akar, “Ben şiir yazmaya çok genç yaşımda başladım. Avantajlı bir yanım oldu, yazdığım şiirlerimi gösterebileceğim 2 önemli insan vardı. Biri Atilla İlhan diğeri Can Yücel. Çok ufak bir kıvılcımla şiirlerimi yazdım. Benim için küçük anlar ilham demektir. Şiir, anlatımı zor olan bir şeydir. Çünkü roman veya öykü gibi konusu olan bir olayı yoktur. Şiir, bizlere bir şey söyleyen metinlerdir. Şiirin bahsettiği ve altını çizmek istediği olaylar çok geniş çaplıdır. Şiir, müzik ve ilham insanların dünyada var olduğu zamanla eş sayılabilir.”

ŞİİRSİZ YAŞANMAZ
Akar, “Hayatımızın içinde bizleri farkında olmadan yakalayan, bize özel bir alan açan, rahatlamamızı veya sıkılmamızı sağlayan, ama en önemlisi içinden çıkılmaz anlarda bize merhem gibi mesajlar veren duygu şiirdir. Şiirsiz yaşanmaz çünkü bizi korkutan, bizi sevindiren, bir mitingde hamasi bir şekilde haykırmamızı sağlayan şiirdir. Bütün kutsal metinler bile şiire uygundur. İçlerinde bir redif bir kafiye bir uyak bulunur.”

ŞAİR HER DİLİ BİLMELİ
Akar, “Şairler, deliler ve çocuklarla eş değer insanlardır. Tedbirsiz insanlardır. Buradaki tedbirsizlik; cesurluk, korkusuzluk, delilik yani çocukça davranmanın bizlere kazandırdığı hünerlerdir. Bizleri normallikten alıp sıra dışı bir hale çekmeye yöneltir. Kimse doğuştan şair olamaz ve bunu taçlandırması için çok çalışması gerekir. Şiire karşı bir sevgisi olan insanın, şiirin ne olduğunu bilmeli ve bunun için çok fazla şiir okumalı. Şairin kendi konuşma dili dışında farklı bir dil öğrenmesi gerekir. Dünyada bulunan diğer şiirleri öğrenmesi, onlarla karşılaştırma yapması ve dışarıdan kendi şiir diline bakması lazım. Çünkü şair olmak çok zahmetli ve uzun çalışmalarla olur” ifadelerini kullandı.

21 Mart 2018 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
İmar barışında yeni düzenleme yapıldı. Söz konusu düzenlemelerin yer aldığı Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar, bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı.
İMAR BARIŞINDA YENİ DÜZENLEME! BOĞULMAYA RAMAK KALA! BALKANLIOĞLU’NA ANLAMLI ZİYARET TÜGVA’DAN ERENLER’E ZİYARET KARASU’DA GAZİLER GÜNÜ ‘GAZİLERİMİZ ÖNEMLİ DEĞERLERİMİZDENDİR’ YENİ BAŞKAN CAN AKADEMİYE SON BAŞVURU 20 EYLÜL

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

YERLİ OTOYA TALİP OLMAK

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara