AZ SU TÜKETİMİ BÖBREKLERİ TEHDİT EDİYOR


Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Savaş Sipahi, az su tüketiminin böbrekleri tehdit ettiğini belirterek, su tüketimi ve tuz kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Savaş Sipahi,  radyo Romantik Ses’te canlı yayına konuk oldu. Murat Gür’ün programına konut olan Doç. Dr. Sipahi, programda böbrek sağlığı konusunda bilgiler paylaştı. Sık görülen böbrek rahatsızlıkları, yeterli su tüketiminin önemi ve faydaları gibi birçok konuyu ele alan Sipahi, böbrek rahatsızlığının tedavi süreci ve organ nakli konularına değindi. Yetersiz su tüketiminin böbrekleri tehdit ettiğini dile getiren Sipahi, yetişkin bir insanın günde en az yazın iki litre, kışın ise bir buçuk litre civarında su tüketmesi gerektiğini kaydetti.

RİSKLER
Yeterli su tüketilmediği takdirde böbreklerde yetmezliği ve taş riskinin artığına dikkat çeken Sipahi “Yeterli sıvı tüketimi olmadığı zaman toksinler kanda birikiyor. Bu durum da böbrek taşları ve böbrek yetmezliğini geliştirebiliyor. Susama hissi yanında, idrar rengi de su dengemiz hakkında bilgi veriyor. İdrar miktarı azalıp, rengi koyulaştıkça su içmek gerekiyor. Böbrek sağlığı için kafein kullanımına dikkat etmek, ilaçları bilinçli kullanmak, magnezyum içeren besinleri aksatmamak, idrarı mesanede tutmamak, gazlı içeceklerden mümkün olduğu kadar kaçınmak, kırmızı et tüketimini abartmamak, sigara ve alkolden uzak durmak, bol bol egzersiz yapmak gerekiyor. B6 vitamini eksikliği ve ideal tuz kullanımını aşmakta böbreklere zarar veriyor.” diye konuştu.

19 Mart 2018 , Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara