SULANAN ALANLAR ARTIRILACAK


Sakarya’da son 15 yılda 28 bin 620 dekar arazinin sulamaya açıldığının altını çizen Acu, “Sulu tarım ile birlikte zirai gelir artışı sağladık. İnşaat çalışmaları devam eden 9 sulama tesisi ile 45 bin 630 dekar araziyi daha sulamaya açacağız” dedi.

İKİ BARAJ VE BİR GÖLET
DSİ’nin Sakarya’da yaptığı yatırımlarla mümbit topraklar su ile buluşturmaya, içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
DSİ tarafından Sakarya’da Pamukova Çilekli Barajı ve bu barajın sulamasını tamamlayarak 3 bin 170 dekar araziyi sulamaya açıldı. 2016 yılında hizmete alınan Pamukova Kemaliye (Deveboynu) Barajı ile 2 bin 390 dekar araziyi sulanması sağlanacak. Adapazarı Aşırlar Göleti kapsamında da bin 770 dekar arazinin sulanması sağlanıyor.

ÜÇ BARAJ VE BEŞ GÖLET DAHA
Sakarya’nın su kaynaklarını en güzel şekilde değerlendirildiğini belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Sakarya’da birbirinden önemli 3 baraj ve 5 gölet daha inşa ediyoruz. Bu barajlardan biri Sakarya’nın içmesuyu ihtiyacını karşılayacak Ballıkaya Barajı. 98 metre yüksekliğe sahip bu baraj ile Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı, Erenler, Serdivan, Yazlık, Sinanoğlu, Güneşler, Kazımpaşa, Hanlı, Nehirkent, Bekirpaşa, Çaybaşı-Yeniköy, Akyazı-Karapürçek, Gücücek, Sapanca, Arifiye, Kırkpınar, Kurtköy, Hendek, Yeşilyurt, Ferizli, Söğütlü, Gölkent, ve Limandere yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamış olacağız. İnşaat çalışmaları hızla devam ediyor. 2019 yılı içerisinde tamamlayarak hizmete alacağız” dedi.

SULANAN ALANLAR
Sakarya’da son 15 yılda inşa edilen sulama tesisleriyle 28 bin 620 dekar arazinin sulamaya açıldığının altını çizen Acu, “Sulu tarım ile birlikte çiftçilerimize yıllık 22 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Ayrıca inşaat çalışmaları devam eden 9 sulama tesisi ile 45 bin 630 dekar araziyi daha sulamaya açacağız” dedi.

TAŞKIN KORUMA TESİSLERİ
Sakarya’da taşkın riskinin fazla olduğunu ifade eden Acu, “Son 15 yılda inşa ettiğimiz 52 adet taşkın koruma tesisi ile 150 adet meskûn mahal ve 130 bin 460 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 7 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir” dedi.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

9 Mart 2018 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYASPOR’DA TEHLİKE ÇANLARI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara