TEK BİR SİGARA İLE BAĞIMLI OLABİLİRSİNİZ


Özel Adatıp Sakarya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Uğur Boysan, her yıl 1 – 7 Mart tarihleri arasında, farkındalık yaratmak amacıyla önem atfedilen Yeşilay Haftası’nda, sigaranın zararları ve sigara bırakma dönemi ile ilgili bilgiler verdi.

ÜÇ KİŞİDEN BİRİ BAĞIMLI OLUYOR
Uzm. Dr. Uğur Boysan, sigaranın bağımlılık ortaya çıkarma açısından eroin, kokain ve alkolden hiç farkının olmadığını ifade ederek, sözlerine şu şekilde devam etti: "Nikotin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır. Sigarayı ilk kez deneyen her üç kişiden biri tek bir sigara ile bağımlı hale gelmektedir."

VÜCUDUNUZ NİKOTİN İSTER
Bir insanın sigarayı ilk içişinde yaşanan süreci anlatan Uzm. Dr. Uğur Boysan, "Bir sigara içildiğinde, ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin beyne ulaşır ve eroin, kokain gibi maddelerin etkilediği merkezi uyararak bazı hormonların salınmasına neden olur. Bu da zevk alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı gibi özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Ödül gibi gelen bu değişikliğin devam etmesi için vücudunuz daha çok nikotin istemeye başlar." dedi.

EN ZOR DÖNEM İLK ÜÇ HAFTA
Sigarayı bırakmak isteyenler için en zorlu dönemin ilk üç hafta olduğunu belirten Özel Adatıp Sakarya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Boysan, "Yaklaşık olarak üç hafta boyunca huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlenme, aşırı tepki verme, kabızlık, konsantrasyon güçlüğü gibi durumlar yaşanabilir. Çoğu zamanda kişi nikotin ihtiyacı yokken dahi farkında olmadan sigara içmeye meyleder." dedi. Günlük hayatta kişiye sigarayı çağrıştıran çay, kahve, eğlence gibi aktiviteleri sigarayı bırakma döneminde hayatımızdan uzak tutmamızın faydalı olacağını söyleyen Uzm. Dr. Uğur Boysan, "Sigarayı bırakmak için yapılan testler sonucu hangi yöntemin kullanılacağına karar verilir. Hekim kontrolünde verilen ilaçlardan bupropion ve vareniklin gibi etkinliği kanıtlanmış yöntemlerden faydalanılabilir." diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Sigarayı bıraktıktan sonra, yirminci dakikada nabız, kan basıncı ve vücut ısısı normale döner. İlk yirmi dört saat sonunda kandaki karbonmonoksit gazı hızla azalırken ilk 1 yıl sonunda kalp krizi geçirme riski yüzde elli azalır. KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi solunum yetmezliğine yol açabilen hastalıkların ortaya çıkması engellenir veya varsa ilerlemesi durur. Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı (Buerger) riski yüzde otuz ila yüzde elli arasında azalır."

7 Mart 2018 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ORGANİK ÜRÜNLER GEYVA İLE GERİ DÖNDÜ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara