TOÇOĞLU AKILLI UYGULAMALARI ANLATTI


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 5. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’ne katıldı.

İstanbul Swissotel’de gerçekleştiren Kongre’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, belediye başkanları ve davetliler yer aldı. Açılış konuşmaları ve 1. Oturumun ardından gerçekleştirilen ödül töreninde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kentsel Stratejiye Dayalı Akıllı Şehir Teşvik Özel Ödülü’ne layık görüldü. Başkan Toçoğlu, ödülü TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik’ten aldı. Başkan Toçoğlu, ‘Kentsel Stratejinin ve Entegrasyonunun Kentsel Dönüşüm Süreci İçin Önemi’ başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı.

“AZ ZAMANLA DAHA ÇOK HİZMET”
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Şehir, içinde yaşayanlarıyla, mekanlarıyla, kurumlarıyla, ulaşım ağlarıyla, ekonomisiyle, teknolojisiyle şehirdir. Şehri şehir yapan, içindeki fonksiyonların birbiriyle olan ilişkisidir, bağıdır. Bizim için şehir, medenileşme hali, medeniyet yolculuğudur. Şehirleri inşa ederken medeniyetimizi de inşa etmiş olmaktayız. Bu hassasiyeti korurken karşımızda ise çok daha büyük bir soru cevabını beklemekte; Şehirlerde nüfusun artmasıyla ortaya çıkan kentleşme sorunlarını nasıl çözeceğiz? Yaşanan nüfus değişimleri, göç olgusu, hızlı ve çarpık kentleşme, şehirlerin ulaşım, eğitim, sağlık, güvenlik, çevre, su, enerji, atık yönetimi gibi birçok alanda altyapıyı zorlamakta yeni sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bu ihtiyaçların sürdürülebilir bir biçimde karşılanması için yenilikçi ve akıllı çözümlere yönelmemiz ve bu çözümleri politika haline getirmemiz gerekmektedir. Bu yenilikçi çözümler sayesinde üretime odaklanmış, kendi kendine yeten, her türlü ihtiyacını, daha az enerji, daha düşük maliyet ve daha az zamanda daha çok hizmet veren şehirler inşa etmeliyiz.”

“AKILLI ŞEHİRLER İLE DAHA ÇOK VERİM”
“Bugün dünyanın neresine gidersek gidelim herkes teknoloji kaynaklı değişimden söz ediyor. Bunun için teknolojiyi anlamalı şehirlerimizi bu gelişmelere hazırlamalıyız. Teknolojinin geldiği nokta gözümüzün önünde cereyan ediyor. “Akıllı Şehir” de bu gelişmeleri ifade eden bir kavram. Akıllı şehir, coğrafi bilgi sistemi altyapısı üzerinde inşa edilebilir. Akıllı şehirlerde evler, yollar, otoparklar, sağlık hizmetleri, itfaiye, ulaşım hizmetleri gibi şehre dair her ne varsa bilişim teknolojisinden faydalanarak güçlendirebiliriz. Akıllı şehirde su, güneş, rüzgâr ve diğer yenilenebilir kaynaklar kullanılarak bu sayede enerjide en yüksek verim alınabilir. Atıklar yönetilerek enerjiye dönüştürebilir. İnsan kaynağını ve zamanı daha etkin şekilde yönetebiliriz.”

“AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARI”
Başkan Toçoğlu, “Akıllı trafik bilgi sistemleri ile trafikte geçen zaman en aza indirebilir, toplu taşıma hizmetlerini en verimli bir şekilde yürütebiliriz. Akıllı duraklarla toplu taşıma araçlarına dair bilgiye ulaşabiliriz. Trafikte akıllı sinyalizasyon sistemleri kullanarak trafiği etkin bir şekilde yönetebiliriz. Hem trafikte bekleme süresini azaltabilir hem de ambulans ve itfaiye gibi acil durum araçlarının çok hızlı hareket etmesini sağlayabiliriz. Akıllı uygulamalarla verileri toplayıp vatandaşları da yönetime katarak katılımcı belediye yöntemiyle belediye bütçesini ihtiyaçların önceliğine göre yönetilebiliriz. Böylece etkin, verimli hizmetler verebiliriz.”

TÜRKİYE’NİN İLK AKILLI MEYDAN PROJESİ
“Sakarya olarak bu yeni teknolojilere karşı hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Avantajlı ve dezavantajlı konuları belirleyip buna göre bir yol haritası belirliyoruz. Vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, maliyet ve zaman tasarrufu bilinciyle tüm yatırımlarımızda Akıllı Şehir Uygulamalarını politika haline getirdik. Hükümetimizin 2023 Vizyonu doğrultusunda “2023 Akıllı Şehir Stratejisi ve Eylem Planı” hazırlıyoruz. Türkiye’nin İlk Akıllı Meydan projesini hayata geçireceğiz. Akıllı Meydan projesinde; güneş panelleri, led aydınlatmalar, akıllı banklar, bisiklet otoparkı, engelli araçları için şarj üniteleri, sanal kent müzesi gibi akıllı uygulamalar yer almaktadır. Trafik Kontrol Merkezi’mizi hayata geçirerek etkin bir trafik gözlem ve yönetim altyapısını kurduk. 125 kavşakta Akıllı Trafik Yönetim Sistemini hayata geçiriyoruz. Araç yoğunluğu ve ortalama araç hızı gibi veriler kullanılarak trafik ışıklarının yönetilmesi sağlanacak. Akıllı Otopark sistemi ile şehir merkezinde parklanmada etkinlik sağlayacağız.” Akıllı Durak Sistemi ile birlikte LCD ve LED ekranlarda yolculuk bilgileri, duraktan geçen hatlar ve otobüslerin durağa varmasına kalan süreler başta olmak üzere birçok bilgi gösterilmekte.”

AKILLI UYGULAMALARLA KOLAY İLETİŞİM
“SAKUS ile belediye sınırları içerisinde hizmet veren tüm toplu taşıma araçlarının kayıtları veri tabanına taşındı. Belediye otobüsleri, halk otobüsleri, ticari taksiler, dolmuş minibüsler, servis araçları gibi tüm toplu taşıma araçlarının ruhsat kayıtları, hat ve güzergah bilgileri,  hareket planları kayıtları Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından SAKUS üzerinde yönetilmekte. AKOM’u modern bir yapı olarak inşa ettik ve teknolojik cihazlarla donattık. 9 şiddetinde depreme dayanıklı Afet Koordinasyon Merkezi’nden şehrin tüm noktaları izlenebilmekte ve iletişim sağlanabilmekte. Kesintisiz enerji ve haberleşme imkânı sağlanıyor. Yeni bilgi teknolojileri ile Muhtarlarımızı buluşturduk. SEMOS’u hayata geçirdik. SEMOS aracılığı ile muhtarlar Belediyemiz ile iletişim kurmakta, istek, şikayet, talep, görüşler dijital ortamda takip edilmektedir.”

TEKNOLOJİ İLE ENTEGRE ŞEHİR
Toçoğlu konuşmalarını şu şekilde sonlandırdı: “Şehir Portalı-SAYPORT aracılığıyla hemşehrilerimizin şehir ile ilgili her türlü bilgiye hızlı olarak ulaşmasını hedefledik. “Sakarya ile ilgili aradığınız her şey burada” söyleminden yola çıktık. Mezarlık Bilgi Sistemi ile defin bilgileri, veri tabanına kayıt edildi. Ayrıca çevre koruma konusundaki ciddiyetimizi gösterme ve bu konuda duyarlı uluslararası toplumla birlikte hareket edebilmek için, Avrupa Komisyonu’nca yürürlüğe konan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen Başkanlar Sözleşmesi çalışmalarını başlattık. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler gelişen dünyaya ayak uydurmak ve yaşanabilir bir Sakarya’yı inşa edebilmek amacıyla teknoloji ile şehri entegre ediyor, modern bir şehri vatandaşlarımızla buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi. Başkan Toçoğlu, oturumun ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Akıllı Şehirler’ platformunu ziyaret etti.

22 Şubat 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ORGANİK ÜRÜNLER GEYVA İLE GERİ DÖNDÜ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara