YUNUS YÜREKLİ NESİLLER YETİŞİYOR


Adabilim Okulları tarafından organize edilen ve artık geleneksel hale gelen Yedincioğul şiir akşamlarının dördüncüsü gerçekleştirildi. Gecede edebiyatımıza eşsiz eserler kazandıran şairlerimizin en güzel şiirleri liseli öğrenciler tarafından yorumlandı.

Serdivan Belediyesi kongre ve kültür merkezindegerçekleştirilen programa Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, Kızılay Şube Başkanı Zahit Tiryaki, Sakaya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Okul velilerinin yoğun ilgi gösterdiği salonda boş yer kalmadı.

 “İYİLİKLERİ ÇOĞALTMAYA MECBURUZ”
Genel Müdür yardımcısı Yaşar Şahin; “İnsanlığımızın ve duygularımızın her geçen gün daha fazla yıprandığı bir zaman diliminden geçiyoruz. İyiyi konuşmaya, iyilikleri çoğaltmaya ve bu dünyayı güzelleştirmeye mecburuz. Bunu yapmak için hepimizin üzerine düşen vazifeler var. Her geçen gün iyiyi konuşan insanlarında azaldığı bir dönemdeyiz.

“YENİ YUNUS EMRELER YETİŞSİN”
Biz şiirin ve iyi musikinin çocuklarımızı kaliteli insanlar yapacağına inanıyoruz. İstiyoruz ki yeni Yunuslar, yeni Mehmet Akifler, yeni Sezai Karakoçlar yetişsin. Bu toprakların böyle insanlara ihtiyacı var. Aralarından böyle mütefekkirler çıkar mı bilmiyorum ama şu kadarına kefilim. Yunus yürekli, Sezai Karakoç yürekli, Akif Yürekli evlatlarımız var” dedi.

BÜYÜK ŞAİRLER, UNUTULMAZ ŞİİRLER
Programın başlaması birlikte Necip Fazıl Kısakürek’ten, Erdem Beyazıt’a, Mehmet Akif Ersoy’dan İsmet Özel’e kadar edebiyatımıza eşsiz eserler kazandıran şairlerimizin unutulmayan ve hafızalarımıza kazınan en güzel şiirleri öğrenciler tarafından yorumlandı.

ARAPÇA KUDÜS ŞİİRİ OKUDULAR
Programın ilerleyen dakikalarında 9. Sınıf öğrencileri Muhammed Hamidullah Akbaş ve Kadir Burhan Şenkol’un Arapça olarak okudukları ‘Şehirlerin Çiçeği Kudüs’ şiiri duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Ayrıca Sezai Karakoç’a ait ‘Hızırla Kırk Saat” şiirini öğrenciler koreografi gösterisi eşliğinde okuyarak geceye farklılık kattı.

KERKÜK’ÜN ZİNDANI
Şiir dolu gecede zaman zaman türkülerde söylendi. Üyelerinin tamamının öğrencilerden oluştuğu orkestranın başarı ile icra ettiği eserlere yine öğrencilerden oluşan solistler eşlik etti. Ülkemizin sıkıntılı günlerden geçtiği bir zaman diliminde Adabilim Okulları bu görüntüsüyle birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilemiş oldu.

GELENEK DEVAM ETTİ
Adabilim Okulları adet haline getirdiği bir uygulamayı bu program için de sürdürdü. Alışılmışın aksine programın başlama saati önceki programlarda olduğu gibi küsuratlı bir saat dilimi 19:33 olarak belirlendi. Okulun idarecileri bu uygulamadaki amaçlarının vakit disiplinine dikkat çekmek olduğunu o günden bu yana da velilerin ve davetlilerin artık programa yarım saat kala salonu doldurmaya başladıklarını belirtti.

DİKKATLE TAKİP ETTİLER
Yaklaşık 2,5 saat süren program boyunca seyirciler dikkatle şiirleri dinledi ve zaman zaman söylenen türkülere eşlik ettiler. Velilerin ve misafirlerin büyük beğenisi kazanan program toplu hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile son buldu.

YEDİNCİOĞUL İSMİ NEREDEN GELİYOR?
Adabilim okulları yedincioğul şiir akşamları isminin ilham kaynağı Sezai Karakoç’un Masal adlı şiiridir.  Adabilim Okulları o şiirde geçen yedincioğulu temsil eder. Ve o yedincioğul şöyle seslenir;
Batılılar!
Bilmeden
Altı oğlunu yuttuğunuz
Bir babanın yedinci oğluyum ben
Gömülmek istiyorum buraya hiç değişmeden.

22 Şubat 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ORGANİK ÜRÜNLER GEYVA İLE GERİ DÖNDÜ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara