HAYATA MÜZİKLE TUTUNUYOR


Öğretmenleri tarafından yeteneği keşfedilen otizmli Sakarya Özel Eğitim Uygulama Merkezinin otizmli öğrencisi 13 yaşındaki Mert Ekşi, müzik tutkusuyla dikkati çekiyor.

Müzik öğretmeni Ayşe Senem Özler ve sınıf öğretmeni Fatma Öcal, öğrencileri Mert'in duyduğu müzik ya da söylenen notları çalabildiğini fark etti. Mert'in özel bir müzik kulağına sahip olduğunu düşünen öğretmenler, öğrencinin yeteneğini daha da geliştirmesi için sınıfına org aldı. Derslerden kalan vaktinin çoğunu org çalarak geçiren otizmli Mert'in öğretmenleri, öğrencilerinin gelecekte iyi bir müzisyen olacağına inanıyor.

"ÖZEL BİR KULAĞI VAR
Müzik öğretmeni Ayşe Senem Özler, öğrencilere notaları gösterirken Mert'in yeteneğini fark ettiğini söyledi. Özler, Mert'in dizek üzerinde notaları tanımaya başladığını, kendi kendine solfej, bono yapmaya başladığını anlatarak, "Sesimiz çok kısıktı Mert'te. Ses egzersizleri yapmaya başladık. Uzunca bir müddet sadece beni izledi. Bir gün ders bitti oturdu ve benim çaldığım aynı şeyleri yapmaya başladı. Meğer beni izliyormuş, kaydediyormuş ve devam ediyormuş Mert, bir de böyle bir özelliği çıktı. Bütün şarkıları aslında öğretmesem de biliyormuş." şeklinde konuştu.

Mert'in yeteneği olduğunu, engeli bulunmayan insanlar için açılmış müzik sınavlarını kazanabileceğini ifade eden Özler, Mert'in kaynaştırma sınıfında eğitim görebileceğini, üniversiteye gidebileceğini kaydetti.

"İLERLEMEYE ÇALIŞIYOR"
Mert'in sınıf öğretmeni Fatma Öcal da öğrenciyi keşfettikten sonra öğretime başlamanın çok daha kolay olduğunu kaydetti. Mert'in müzik yeteneğini keşfettikten sonra heyecanlandıklarını söyleyen Öcal, "Daha ileriye nasıl taşıyabiliriz, Mert'i daha iyi bir düzeye nasıl getirebiliriz diye sürekli uğraşıyoruz. Hatta sınıfımıza bir org aldık. Teneffüslerde orgun başına geçip istediği parçayı çalıyor, egzersizler yapabiliyor. Bildiği parçaları hızlandırdığını, bilmediği parçalarda da notaları yavaş yavaş keşfederek onun üzerinde ilerlemeye çalıştığını fark ediyorum." şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIN ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ
Okul Müdürü Ahmet Göktaş da 6-14 yaş arası otizmli çocuklara eğitim verdiklerini anlattı. Sakarya'da sadece otizmlilere eğitim veren tek okul olduklarını aktaran Göktaş, "Çocuklar, ilk geldiklerinde onların değerlendirmelerini yapıyoruz. Neleri bildikleri neleri bilmedikleri konusunda bu çocuklarımızın performanslarını alıyoruz. Onlara yetersizliklerine yönelik bireysel eğitim planları yapıyoruz ve o yönde çalışmalar yapıyoruz. Yetenekleriyle alakalı bunları daha çok branş öğretmenlerimiz ve özel eğitim öğretmenlerimiz tarafından eğer çocukların belli alanda üstün performansları varsa bu yönde de o özeliklerine yönelik çalışmalar yapmaktayız." ifadelerini kullandı.

19 Şubat 2018 , Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ORGANİK ÜRÜNLER GEYVA İLE GERİ DÖNDÜ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara