HOCALI KATLİAMI ŞİİRLERLE ANILDI


Erenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Tek Millet Tek Gözyaşı-Hocalı Katliamı” şiir gecesinde duygular yüreklerden taştı, gözyaşları sel oldu.

Erenler Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkı ve anıtının açılışının ardından Erenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir gecesi, salonu dolduran davetli ve vatandaşlara duygu yüklü anlar yaşattı. Programa katılan Azerbaycan milletvekillerinin yaptığı konuşmalar, okudukları şiirler ise o insanlık dışı katliamın acısı yüreklerde bir kez daha yaşattı.

613 SOYDAŞIMIZ KATLEDİLDİ
Geceye ev sahipliği yapan Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, 26 Şubat 1992 gününün, tarihe kara bir leke olarak geçtiğini belirterek, “25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan o gece işgalci Ermeniler tarafından Azerbaycan Dağlık Karabağ’ın Hocalı Kasabası’nda köy giriş ve çıkışları kapatılarak 83 çocuk, 106 kadın, 80 yaşlı olmak üzere 613 soydaşımız katledildi. 150 soydaşımız ise kayıp. Avrupa İnsan Hakları İzleme Örgütü bu günü Dünya’da ki en büyük katliam olarak nitelendirdi. Ancak dünya buna gözlerini, kulaklarını kapadı. Soydaşlarımıza yapılan bu katliamın acısı bizim yüreğimizde. Bu katliam hiçbir zaman unutulmayacak” dedi.  Konuşmasının ardından, 2 yaşında ninesi ile birlikte katledilen Zehra bebek için yazılan tüyleri diken diken eden duygu yüklü ‘Zehra’ isimli şiiri okudu.

“MANEVİ SORUMLULUĞUMUZ”
Hocalı programlarının düzenlenmesinde Erenler Belediyesi ile birlikte çalışarak önemli katkı sağlayan Şair ve Yazar aynı zamanda İLESAM Sakarya Temsilcisi olan Yasmin Korkut ise konuşmasında, “Hocalı Katliamı ile ilgili acılarımızı paylaşıyor ve geçmişimizin kutlu sayfalarındaki aziz şehitlerimizi yâd ediyoruz. Bu manevi sorumluluğumuzu yerine getirmede her daim yanımızda ve destekçimiz olan Erenler Belediye Başkanıma çok teşekkür ediyorum” diyerek Nedim Saatçioğlu’nun kaleme aldığı “Türk Doğdum, Türk Ölürüm” adlı şiiri okuyarak geceye katılanlara duygu dolu anlar yaşattı.

“KARA LEKELER UNUTULMAYACAK”
Erenler Kaymakamı Salih Karabulut ise; “Bu milletin 1918 de Ermeniler tarafından Erzurum’da katledilen 5 bin vatandaşı, Karabağ Hocalı ’da katledilen 613 soydaşımızı, Müslüman coğrafyasında katledilen binlerce soydaşımızı unutmayacaktır. Bunlar tarihe düşen kara lekelerdir” ifadelerine yer verdi. Kaymakam Karabulut, konuşmasının ardından annesi için yazdığı bir şiiri de paylaştı.

ÇOK ANLAMLI
İLEMSAN Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün soyadına layık bir program hazırladığını belirterek, “Açmış olduğunuz anıt, hazırlamış olduğunuz bu gece gerçekten çok anlamlı. Ben inanıyorum ki siz bununla da yetinmeyecek, bu coğrafyadaki birçok Türk Cumhuriyetleri ile kardeşlik bağlarını güçlendireceksiniz” dedi. 

BİR KUM TANESİ
Parmaksız, Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva’nın Dünya’nın neresinde Müslüman Türklere yönelik bir katliam, şiddet, zulüm yapılıyor ise orada görmenin mümkün olduğunu belirterek, “Bu gözü kara kardeşimizi derin duygular ile selamlıyorum.  Karabağ denizinden alınmış bir kum tanesi. Ben inanıyorum ki o kum tanesi bir gün denizi olan Azerbaycan’a, Türkiye’ye yeniden karışacak” şeklinde konuştu.
Azerbaycan Milletvekili Sona Aliyeva, çok acı bir günün hatırasını paylaştıklarını belirterek, “Böyle bir günde bizi unutmayarak, bizim acımızı, bizimle birlikte yaşayan sizlere minnettarım” dedi.

“26 YILDIR ÜŞÜYORUM”
Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva ise oldukça duygusal bir konuşma yaptı. ‘Ben kışları hiç sevmem’ diye sözlerine başlayan Pashayeva şunları söyledi; “26 yıldır sıcacık odamda, evimde bile üşürüm ben. Çünkü 26 yıl önce o güzel vatan toprağında, işgalci Ermenistan tarafından insanlık dışı cinayetler işlendi. Kadın, çocuk, yaşlı denilmeden insanlarımız katledildi. Katliam sırasında evlerinden kaçmak isteyen vatandaşlarımız üzerlerine bir şey almaya bile fırsat bulamadı. Üzerleri, ayakları çıplak Karabağ’ın o soğuk, karlı, buz gibi Şubat gecesinde kimi Ermeni kurşunuyla, kimi donarak can verdi. İşte o yüzden ben hep üşürüm.”
Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva konuşmasının ardından okuduğu ‘Şehidim’ şiiri ile de salondaki birçok kişiyi ağlattı.

ŞAİRLER DUYGULANDIRDI
Konuşmaların ardından geceye katılan şairler; Mehmet Nuri Parmaksız, Xeyal RZA Nilüfer Zontul, Nurala Göktürk, Güllü Karanfil ve Waad Hoodi ve Sakaryalı Müzisyen Firdevs Altuntaş okudukları birbirinden duygusal şiirlerle, salondakilere duygu seli yaşatırken programın sunuculuğunu üstlenen uzun yıllar TRT’de görev yapmış şair Semih Baykara da geceye sunumu ve şiirler ile ayrı bir renk kattı.
Gecenin sonunda geceyi onurlandıran Azerbaycanlı milletvekilleri, davetli ve şairlere gecenin anısına plaket takdimi yapıldı.

11 Şubat 2018 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara