ÇİFTÇİNİN HAYATINA İKİ YENİ KOLAYLIK


Erkunt Traktör, küçük sınıf modellerde esas ihtiyaçların neler olduğuna dair kapsamlı bir araştırma yürüttü.

Her zamanki gibi çiftçinin yaşadığı sıkıntıları tespit etmek için onları tek tek dinleyen ve traktörlerin kullanım şekillerini sahada gözlemleyen Erkunt, iki yeni modelini İzmir Fuarı’nda pazara sunmak üzere hazır.

Türkiye’de küçük sınıf traktör modelleri arasında yoğun talep gören Kısmet 58E modeli, bugüne kadar yalnızca tarla tipi iz aralığı ile satışa sunuldu. Ancak çiftçilerden gelen ısrarlı talepler bu ürünün, bağ ve bahçecilik ile uğraşan çiftçiler tarafından da kullanılmak istendiğini gösterdi. Şimdi, Erkunt’un Kısmet modeli 58E’nin dışında bağ-bahçe olmak üzere iki çeşit iz aralığı ve yepyeni modeli ile geliyor:

Bağ- Bahçe modeli: Kısmet 50E-B ve Kısmet 55E-B

Bu iki modelin de her zaman olduğu gibi 2 ve 4 çeker seçenekleri mevcut olacak. Dolayısıyla iki farklı motor gücü seçeneği de sunan Erkunt Kısmet Ailesi, çiftçinin arazi koşulları ve ihtiyaçlarına göre en doğru seçimi yapmasına da fırsat vermeye devam edecek.

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan pazara sunulan bu yeni modeller hakkında şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmelerin çokluğu ve özellikle uzun yıllar boyunca bölünen araziler, çiftçilerin küçük sınıf traktörlere olan ihtiyacının yüksek olmasında çok etkili. Bugüne kadar Kısmet modellerimiz ile tarla tarımı yapan çiftçiye hitap ettik ve çiftçimiz traktörlerimizden çok memnun kaldı. Bir süre sonra bağ-bahçe tarımı ile uğraşan üretici tarafından da bu modele talep gelmeye başladı ve bizim de buna göre tasarım değişikliklerine yönelmemiz gerekti. 1,5 senedir bu yeni modelin üzerinde çalışıyoruz. İhtiyaçlara tam cevap verebilmek için gereken araştırma ve test süresi boyunca tasarım, çeşitli aşamalardan geçti ve bugünkü halini aldı. Ortaya müthiş bir traktör çıktı; KISMET 50. Hem ergonomisi, hem performansı harika, yakıt tüketimi de son derece düşük. Ayrıca ürün yelpazemizde var olan Kısmet 55E modelini de aynı talepler doğrultusunda yeniledik. Artık dar iz aralığı ile çok daha fazla yerde kullanılabilen yeni bir Kısmet modelimiz daha var; Kısmet 55E-B. Yani, bağ ve bahçecilikle uğraşan çiftçimizin ‘Kısmeti giderek arttı.’ diyebiliriz!”

Seri olsun, dar alanda dört dönsün!

Kısmet 50E-B ve Kısmet 55E-B modeli dar alanlarda özel ölçüleri ile yüksek manevra kabiliyetine sahip. Bu özellik bağ arasında çiftçilerin daha hızlı ve pratik iş yapmalarını sağlayacak. Yani çiftçiler, bir bağ aralığından diğerine kolayca geçerek zaman kazanacak. Üstelik, tekrar ifade etmekte fayda görüyorum, Kısmet Ailesi’nin yeni üyeleri muadillerine göre çok daha az yakıt tüketimi ile çiftçinin yüzünü güldürerek verimini arttıracak.

ÇİFTÇİNİN SAĞLIĞI İÇİN ERKUNT’TAN BİR BÜYÜK ADIM DAHA: KABİNLİ MEYVECİ

İLAÇLAMA SIRASINDA ÇİFTÇİNİN SAĞLIĞI GÜVENDE

Birleşmiş Milletler tarafından Tarım Sektörü Çalışanları ile ilgili yapılan araştırmalardan birisinde çiftçinin sağlığını bozan en önemli tarımsal faaliyetin ilaçlama olduğunun ortaya konması üzerine, bu soruna bir sosyal sorumluluk projesi olarak eğilen Erkunt Traktör AR-GE Merkezi, çiftçinin sağlığını korumak üzere 2007 yılından beri çiftçinin çok severek kullandığı M (Meyveci) Serisi traktörleri için kabin çalışması yapmaya başladı. Bu yıl başında biten çalışma sonucu ortaya çıkan kabinli M Serisi traktörler de İzmir Fuarı’nda çiftçinin beğenisine sunulacak.

Erkunt’un yeni kabinli Meyveci modeline eklenen kabinin önemli bir özelliği de dijital klimaya sahip olması. Kabin içine havalandırma yoluyla girebilecek zehirli maddeleri kesinlikle içeriye almayan dijital klima, dışarıdaki havayı tamamen kesen bir tuşa sahip. Çiftçi ilaçlama sırasında bu tuşa basarak hava akımını tamamen durdurup mevcut havayı kabin içinde döndürebiliyor ve ilaçlama bittikten sonra tekrar aynı tuşa basarak hava girişini başlatabiliyor. Böylece hem koku hem de zehirli hava içeri girmemiş oluyor. Hava akımı açıldıktan sonra ise içeriye giren hava, karbon filtreden geçerek giriyor. Bu karbon filtrenin özelliği, dışarıdan hava alırken kokuyu geçirdiği halde kimyasalları ve bakterileri geçirmemesi.

Çiftçilerimizin Sağlığı için Yasal Yaptırımları Beklemedik

Zeynep Erkunt Armağan, M Serisi traktörlerin yeni kabinli seçeneği hakkında şu açıklamayı yaptı: “Projenin ihtiyaç analizini yaparken çok ince eleyip sık dokuduk ve ekipçe çok ilginç veriler elde ettik. Yapılan araştırmalar gösterdi ki meyvecilik ile uğraşan çiftçimizin en büyük sorunlarından birisi, tarım ilaçlarına bağlı akut veya kronik zehirlenmeler ya da uzun dönemde ortaya çıkan akciğer rahatsızlıkları. Amerika ve Avrupa’da bağ bahçe tarımında kullanılan traktörlerin kabinli olması yasal bir zorunluluk ancak ülkemizde böyle bir zorunluluk yok. Ama biz çiftçimizin sağlığını düşünmek için ihtiyacın mutlaka yasal yaptırım haline gelmesini beklememek lazım düşüncesi ile yola çıktık ve M serisi traktörlerimizi kabinli hale getirdik. Eminim çiftçilerimiz yani modelimizi hem çok estetik hem de çok kullanışlı bulacaklar. Aslında estetik tabii önemli ama en önemlisi sağlık. O ilacı solumamak, o ilacın zararlarından vücudu koruyabilmek, sağlıklı yaşayabilmek. Dolayısı ile ben eminim sevgili çiftçi dostlarımız sağlık için gerekeni yapacak ve bundan sonra kabinli modelimizi tercih edecek ama tabii ki arzu eden çiftçilerimiz yine traktörlerini kabinsiz, eski hali ile alabilirler. Zaman gösterecek...”.

Yeni Kabinli Meyveci Modeli seçeneği, 70, 80.3 ve 80.4 motor gücündeki ürünlerde bulunacaktır.

ERKUNT TRAKTÖR SANAYİİ A.Ş. HAKKINDA

Erkunt Traktör Sanayii A.Ş., 12 Eylül 2003 tarihinde Mümin Erkunt, Zeynep Erkunt Armağan ve Tuna Armağan tarafından yerli sermaye ile kurulmuştur ve Türkiye’nin ilk yerli tasarım traktörünü üretmektedir. Traktörlerin tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılmaktadır.

Yılda 18.000 adet üretim kapasitesi olan Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada, sadece traktör üretimi değil aynı zamanda ön aks, hidrolik kaldırıcı ve kabin üretimi de gerçekleştirmektedir.

Erkunt Traktör, teknoloji ve AR-GE çalışmalarına yaptığı yatırımlar ile Türkiye’nin toprak özellikleri ve Türk çiftçisinin ihtiyaçlarına göre oluşturduğu ürün gamını 15 yıl içinde 110 modele çıkarmış ve kalite ile satış sonrası konularına titizlikle eğilerek kurulduğundan 6 yıl sonra pazar 3.lüğüne yükseltmiştir.

Her yıl cirosunun ortalama %3’ünü AR-GE çalışmalarına ayırarak ürettiği traktörlerin verimli, tasarruflu, üstün teknolojik özelliklerle donatılmış ve ağır şartlara dayanıklı olması için çalışan Erkunt Traktör, 2015 yılında Sanayi Bakanlığı tarafından da AR-GE Merkezi olarak kabul edilmiştir.

Sektörde ilk ‘Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesine’ sahip olan Erkunt, sektörde bir ilk olarak traktörlerine 3 yıl Garanti vermiştir. Türkiye genelinde 167 satış noktası, 450 yetkili servisi ve 6 bölgede oluşturulan yedek parça bölge ve tali bayilikleri ile geniş bir hizmet ağına sahiptir.

Erkunt traktörler 2007 yılından bu yana, ArmaTrac markası ile 3 kıtada 21 ülkeye ihraç edilmektedir. Ekonomi Bakanlığı tarafından Turquality İhracatı Destekleme programına kabul edilen ArmaTrac, ayrıca kaliteli üretim yapma becerisine sahip olan firmalara verilen ve bir Uygunluk Belgesi olan Turqum belgesine de sahiptir.

Erkunt Traktör 2010 yılından beri Türkiye’nin En Büyük 500 şirketi sıralamasında yer almaktadır. 

3 Şubat 2018 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara