TAVUK SEKTÖRÜ BATIYOR!


Sakarya Kanatlı Hayvan Yetiştiriciler Birliği Başkanı İrfan Demiray, Türkiye’nin tavuk üretiminin yüzde 30’unun Sakarya’dan karşılandığını ancak artan girdi maliyetleri karşısında dayanamayan 463 çiftliğin battığına dikkat çekti.

‘YÖNETMELİĞE UYULMUYOR’
Sakarya Kanatlı Hayvan Yetiştiriciler Birliği, sektörün sorunlarını içeren kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Tavuk yetiştiriciliğinde yaşanan sıkıntıları dile getiren Sakarya Kanatlı Hayvan Yetiştiriciler Birliği Başkanı İrfan Demiray, bazı tavuk entegre firmalarının, kanatlı hayvan eti üretiminde sözleşmeli üretime yönelik çıkarılmış yönetmeliğe uymaması nedeniyle üreticinin sıkıntıya girdiğini ifade etti.
Başkan Demiray, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın 27.10.2017 tarihinde çıkan kanatlı hayvan eti üretiminde sözleşmeli üretime yönelik çıkarılmış ve sektör adına önemli bir düzenleme getirilmiştir. Fakat bölgemizde bazı tavuk entegre firmalarının bu yönetmeliğe uymaması üreticimizi sıkıntıya düşürmüştür. Tarım il müdürlüklerimizi bu yönetmeliğin uygulanması yönünde göreve davet ediyoruz” dedi.

‘SEKTÖR KAN AĞLIYOR’
Sektörün içinde bulunduğu son durumu anlatan Demiray, ”Sakarya ilinde 45 günlük bir dönemde 32 milyon adet, senelik bazda 192 milyon adet tavuk üretimine sahip olup Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 30’unu tek başına üreten bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Direkt olarak 7000 dolaylı olarak yaklaşık 30 bin kişinin Sakarya’da geçimini sağladığı bir sektördür. Sakarya için bu kadar öneme sahip olan tavukçuluk sektörü kan ağlamaktadır. Son 3 yıldır artan yüksek maliyetler Sakarya’da tavuk üretimini durma noktasına getirmiştir. Ne yazık ki artan girdi maliyetleri üretimdeki kazançlar maalesef yansımamıştır. Bu süreçte Sakarya’da 463 tavuk çiftliği işletmemiz ne yazık ki bu sıkıntılara daha fazla dayanamayıp kapanmıştır” diye konuştu.

ÜRETİMİ DURDURMA KARARI
Sektörün içine girdiği açmazın üretimi durdurma aşamasına getirdiğine dikkat çelen Demiray, “Manisa’dan başlayıp Türkiye’nin 7 ilinde 1 Şubat 2018 tarihi itibari ile üretimi durdurma kararını bizim Sakarya’mızda da gündeme gelmiştir. Üreticilerimiz birliğimizle irtibata geçip bu harekete destek olmamız yönünde tavır sergilemiştir. Bölgemizdeki tavuk entegre firmaları ile üreticilerimizin talepleri görüşülüp ortak bir noktada buluşacağımızı düşünüyoruz. Sakarya için bu kadar önemli olan bir sektörü birliğimiz sayesinde düzlüğe çıkartacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

1 Şubat 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara