DETERJAN AMBALAJINA MEYVE YASAĞI!


Gümrük Bakanlığı, AB standartları çerçevesinde deterjan yönetmeliği oluşturdu. Buna göre, deterjanların ambalajları üzerinde hatalı kullanıma yönlendirebilecek meyvelerin gösterimleri yasak olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Avrupa Birliği standartları çerçevesinde oluşturduğu deterjan yönetmeliğinde bundan sonra deterjan ambalajları kolay açılabilir olmayacak. Resmi Gazete'de yayımlanan Deterjan Hakkında Yönetmelik’e göre, dış ambalaj deterjanın bireysel dozlarının görünürlüğü engelleyecek şekilde opak, mat ve benzeri nitelikte olacak. Ayrıca deterjan ambalajı kolaylıkla tekrar kapanabilen, kendi kendine ayakta durabilen bir yapıda olurken, dış ambalajın tekrar tekrar açılma ve kapanma koşulları altında işlevselliğini muhafaza eden bir kapak ile donatılacak.
ZOR AÇILABİLEN KAPAK
Küçük çocukların ambalajı açmasını zorlaştıracak şekilde iki elin koordineli eylemini belirli bir güç ile birlikte gerektirerek küçük çocukların ambalajı açma yeteneğini engelleyen bir sistem getirilecek. Tablet deterjanlar kazara ağza alınması durumunda, en fazla 6 saniye süreyle oral itici davranışa neden olan güvenli konsantrasyonda caydırıcı bir ajan içerecek.
MEYVE YASAĞI
Deterjan ambalajlarında ürünün adı ve ticari adı, piyasaya sunan firmanın ticari adı, adresi, telefon numarası, e-posta adresi, deterjanın kullanma talimatı, özel uyarılar yazılacak. Bu bilgiler de Türkçe olarak yer alacak. Tüketiciye sunulan deterjanların ambalajları üzerinde hatalı kullanıma yönlendirebilecek meyvelerin grafik gösterimleri yasak olacak.
Bunun yanında tek kullanımlık tablet çamaşır ya da bulaşık makinesi deterjanları ayrıca bir dış ambalaja sahip olacak. Deterjan ambalajları üzerindeki "Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın" önlem ifadesi görünür bir yerde ve dikkat çeken bir formatta yazılacak

28 Ocak 2018 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara