TAŞERON FİRMALAR DÜZENLEME İSTİYOR


SATSO 28. Meslek Komitesi üyeleri, taşeron yasasının taşeron firmaların mağduriyeti sonucunu doğuracağını söyledi. Komite, sorun ve çözüm önerilerinden oluşan bir rapor hazırlayıp TOBB ve ilgili kurumlara gönderecek.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren çoğunluğunu temizlik, güvenlik firmalarının oluşturduğu 28. Meslek Komitesi Taşeron İşçi Yasası’nı değerlendirmek üzere sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıya 28. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Terzioğlu, Meclis Üyesi Ahmet Çubuk, Komite Başkan Yardımcısı Nejla Aydın, komite üyeleri ve çok sayıda firma yetkilisi katılarak söz konusu yasa ile ilgili mağduriyetlerini dile getirdiler.

ÇÖZÜM TALEBİ
28. Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Terzioğlu “850 bin taşeron çalışan arkadaşımızın devlet bünyesinde kadroya alınacağı kamuoyuna duyurulmuştur. Bu bağlamda resmi kurumlarla çalışan odamız üyesi taşeron firma sahiplerinin söz konusu kanun tasarısı ile muhtemel mağduriyetleri söz konusudur. Buna göre yapılan uygulama sonucunda taşeron şirketlerin kapanması sonucunu doğuracaktır. Bu ve benzeri konularda önerileri değerlendirerek sonuçlarını ilgili kurumlara göndererek çözüm talep etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
Görüşlerin ve çözüm önerilerinin alındığı toplantıda üyeler mevcut durum değerlendirmesinde bulundular.

FİRMA MAĞDURİYETİ
28. Meslek Grubu Üyesi Serdar Taşkın kanun tasarısı neticesinde taşeron firmaların yaşadığı mağduriyeti dile getirerek: “Sayın Cumhurbaşkanımızın aldığı her kararın arkasından gideriz. Ancak yapılan bu uygulama ile bazı sorunlarla karşı karşıya kaldık. Mevcut sözleşmelerin feshi ciddi sorunlara neden olacaktır. Sözleşmelerin feshi ile oluşacak ihale masrafları, önceden verilmiş malzeme ve teminatlar, kurumlarda birikmiş alacaklar, damga vergileri, harç vb. maliyetlerin nasıl karşılanacağı belli değildir. Eş ve bir çocuklu çekirdek aile olarak düşünüldüğünde dahi bu sektörden direkt geçimin sağlayan kişi sayısı 357 bin kişi olmaktadır. Biz taşeron şirketlerin kapanması sonucunda işinden olacak yüz binlerce kişinin ve ailelerinin bu mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.”

EKONOMİYE ZARAR
Taşkın, “Ayrıca firmalar girdikleri ihaleler sonucu elde edecekleri gelire güvenerek bankalardan kredi kullanarak alt yapı yatırımları yapmıştır. Bu ihalelerin fesih edilmesi büyük mağduriyetlere neden olacak, şirketler banka kredilerini ödeyemez duruma düşecektir. Buna karşılık önlem alınmazsa hem şirketlerin mağduriyetine hem de Türk ekonomisine büyük zarar verecektir. Bu durumlar ile ilgili de çözüm üretilme zorunluluğunu belirtmek istiyoruz.” diye konuştu
Toplantıda ilgili konu her alanıyla ele alınarak sorun ve çözüm önerileri ile değerlendirildikten sonra rapor haline getirilerek TOBB başta olmak üzere ilgili kurumlara gönderilmesi planlandı.

8 Ocak 2018 , Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

TCDD’NİN AYIBI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara