ASIL ENGEL KALPLERDE


Sakarya Üniversitesi Engelsiz Yaşam Topluluğu tarafından “Engele Engel Olmak” konulu etkinlik düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe SAÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Aslan ile Gölcük Görme Engelliler Komisyon Başkanı Mevlüt Önerbay konuşmacı olarak katıldı. Etkinlikte sesli betimleme film gösterimi ve işaret dili ile şarkı dinletisi de yer aldı.

TOPLUMSAL DUYARLILIK OLUŞMALI
Engelin sadece bedende değil düşünce ve düşlerde de yaşandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Hakan Aslan, engelli olmanın şanssızlık olmadığını, farklı ve yepyeni fırsatlarla dolu bir yaşam biçimine dönüştürüldüğünün bilinmesi gerektiğini söyledi. Engellilik konusunda toplumsal duyarlılık oluşması gerektiğinden bahseden Aslan , “Engellilerin toplumsal hayata tam ve sorunsuz katılabilmesi için kamunun bu konuda liderlik yapması gerekir. Dolayısıyla üniversite bünyesinde yapılan etkinliklerle öğrenci arkadaşlarımızın bu farkındalığa öncelik ettiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ASIL ENGEL KALPTEDİR
Gölcük Görme Engelliler Komisyon Başkanı Mevlüt Önerbay ise 26 yaşında görme engelli olduğunu ifade ederek, bu yaştan sonra engelliliğin aslında yaşanılmaz bir engel olmadığını anladığını, bunu anlatmak için de bir yola çıktığını söyledi. Engellilerin zorluklarla karşılaştığını dile getiren Önerbay, “Eksikten başka engel yok. İnsan, hayatının kontrolünü yüzde 80 oranında göz duyusuyla idame ettiriyor. Dolayısıyla biz çoğu insandan, çoğu engelliden fazla zorluk çekiyoruz. Fakat biz şuna inandık; asıl engel kalpteki engeldir” şeklinde konuştu.

15 Aralık 2017 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

OLDU MU ARDA!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara