FETÖ DAVASINDA ARA KARAR


Sakarya'da, FETÖ soruşturması kapsamında haklarında dava açılan, SAÜ'de görevliyken KHK ile ihraç edilen 11'ü tutuklu 24 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıklardan 6'sının adli kontrol hükümleriyle tahliyesine karar verdi

Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesi salonunun yetersiz olması nedeniyle 3. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılan duruşmaya 11 tutuklu sanık, tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı. Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanan gizli tanık "X1", sanıklardan bazılarının FETÖ'ye üye olduğunu bilindiğini söyledi.
Gizli tanık, tutuklu sanıklardan eski Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri, örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz'ün hocası olduğu belirtilen Prof. Dr. Davut A. ile Prof. Dr. Muhittin A. ve Yrd. Doç. Dr. Yunus E’nin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen tarafından özel olarak yetiştirildiğini öne sürdü.
Daha sonra duruşma salonuna tanık olarak alınan eski SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet M., FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da fakülte binasına Adil Öksüz'ün odasını aramak için gelen polislerin kendisini bilgisine başvurmak üzere emniyete davet ettiğini belirtti. Emniyete o dönemin dekanı Prof. Dr. Hacı Mehmet G. ile giderek Öksüz hakkında ifade verdiklerini aktaran M., fakültedeki akademisyenlerden bu örgüte üye olduğu bilinenlerin isimlerini de paylaştıklarını dile getirdi.

"ALLAH BENİ KAHRETSİN"
Duruşmaya, Ankara'dan SEGBİS ile bağlanan tanık Çetin A., kendisinin örgütün yurt dışındaki okullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptığını kaydetti. "FETÖ'nün askeri mahrem imamlarından birisiydim, Allah beni kahretsin." diyen Çetin A., kendisinin örgüt içinde "Ammar" ve "Yıldırım" kod ismiyle bilindiğini anlattı.
Örgütün 2009 yılında kendisi hakkında "sürgün" kararı verdiğini ileri süren Çetin A., buna itiraz ettiği için FETÖ'den kovulduğunu söyledi. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in, ABD'ye yerleşmeden önce, örgütün bazı kentlerdeki dershane, okul ve yurtlarının beşinci katlarında kendisine ayrılan özel bölümlerde dönem dönem kaldığı bilgisini veren Çetin A., "Adil Öksüz'ün de aralarında bulunduğu bazı kişiler burada 'mollalık' yapıyorlardı yani eğitim alıyorlardı. Burada Davut A’yı ve Muhittin A’yı da gördüm." ifadelerini kullandı.
"Mahrem imam" olduğu dönemlerde Gülen'in kaldığı beşinci kat olarak bilinen bölümlere sık sık gittiğini kaydeden Çetin A., "Davut A. ve Muhittin A’yı, Gülen'in yanında yetişen kişiler olarak biliyorum. Bu iki sanığın 'mollalık' haricinde görevlerinin olup olmadığını bilmiyorum." diye konuştu.
Tanıklardan eski SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Mehmet G. ise 2011-2016 yıllarında dekanlık görevinde bulunduğunu anımsattı. Darbe girişiminin ardından 18 Temmuz 2016 sabahı Adil Öksüz'ün odasını aramak için gelen polislerin daveti üzerine emniyete bilgi vermeye gittiklerine değinen Hacı Mehmet G., fakültedeki diğer örgüt üyelerinin sorulması üzerine, edindiği bilgileri paylaştığını dile getirdi.
Ayrıca Hacı Mehmet G., 17-25 Aralık sonrası Türkiye genelinde kendisinin de aralarında olduğu 110 ilahiyatçının meşru siyasi otoritenin yanında olduklarına dair bildirge hazırladığını ancak sanıklardan hiçbirinin bu metne imza atmadığını sözlerine ekledi.

HARD DİSKLERİNİ DEĞİŞTİRDİĞİNİ İTİRAF ETTİ
Tanıkların dinlenilmesinin ardından mütalaasını veren savcı, tutuklu sanıkların bu hallerinin sürmesini talep etti. Savunmasını yapan tutuklu sanıklardan Davut A., 1992 yılında İstanbul'un Adalar ilçesinde vaizlik görevinde bulunduğunu ve meslektaşı olduğu için Fetullah Gülen'i Altunizade'deki FEM Dershanesinde bir kez ziyaret edip dersine katıldığını belirterek suçlamaları reddetti.
Ayrıca Davut A., fakültenin kendisine tahsis ettiği bilgisayarları teslim ederken, verilerin aktarılmasının zor olacağı gerekçesiyle hard disklerini yenileriyle değiştirdiğini söyledi. Muhittin A. ise 1991 yılında Marmara Üniversitesinde doktora eğitimi aldığını, bu okula yakın olduğu için Gülen'in tefsir derslerine birkaç kez katıldığını anlattı. Sanık avukatlarını da dinleyen mahkeme heyeti, 11 tutuklu sanıktan S.D, M.A, R.T, H.A, İ.L. ve M.K'nın adli kontrol şartıyla tahliyelerine, aralarında Davut A. ve Muhittin A’nın da olduğu diğer 5'inin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

İDDİANAMEDEN
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, SAÜ bünyesinde görevliyken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 24 sanığın her birinin, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
Ayrıca 4 sanık hakkında "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, bazı sanıkların örgütün haberleşme programı "ByLock"u kullandığının tespit edildiği belirtiliyor.

14 Aralık 2017 , Perşembe
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

HASAN UYAR ARAMIZDAN AYRILALI 10 YIL OLDU

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara