EĞİTİM-BİR-SEN’DEN 4-C’LİLERE MÜJDE


Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen; "Kamu personel sisteminin kanayan yarası olarak gördüğümüz 4/C (geçici personel) uygulamasının sona ermesiyle yeni bir kazanıma daha imza attık" dedi.

Mengen, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla; Memur-Sen Genel Merkezimiz  ve Kamu İşveren Heyeti arasında imza altına alınan 3. Dönem Toplu Sözleşmesi’nin 36 ncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (C) fıkrası kapsamında tam zamanlı çalışan geçici personelin sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacaktır”  hükmüyle öngörülen 4/C (geçici personel) statüsündeki kamu görevlilerin 4/B (sözleşmeli personel) statüsüne geçişleri kesinleşmiştir. 

Eğitim-Bir-Sen’in kazanım üreten, çözüm üreten, sorun tüketen sendikacılık birikimi, sendikal dirayeti, sahanın taleplerine dayalı sendikal mücadele pratiği yeni bir kazanım daha üretmiştir. 

4/C kapsamında istihdam edilen kamu görevlisi arkadaşlarımızın mevcut durumda yaşadıkları birçok sorunun giderilmesine, mali ve sosyal haklara ilişkin beklentilerinin gerçekleşmesine, kamuda kadrolu istihdam mücadelemizdeki azim ve kararlılığın yine sonuç ve yeni kazanım üretmesine zemin oluşturacak 4/C’liler sözleşmeli personel statüsüne geçişi; çalışma hayatında, kamu personel sisteminde ve kamu hizmetleri zemininde geçmişten bugüne, kişiden kitleye sorunlar yumağı olan konuların ortak akılla, ortak çalışmayla, sosyal diyalogla, katılımcı anlayışla çözümü konusundaki motivasyonu da artıracaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Genel Başkanımız Ali YALÇIN arasında 4 Aralık’ta gerçekleşen görüşmede 4/C’li personelin 4/B statüsüne geçişine ilişkin 3. Dönem Toplu Sözleşme hükmünün gereğinin yapılmasına yönelik hazırlıkların sonuç noktası değerlendirilmiştir. Söz konusu görüşmede, 4/C’li personelin 4/B statüsünde geçişinin kapsamı, yöntemi ve geçiş yapılacak sözleşmeli personel pozisyonlarının niteliği de görüşülen konular arasında yer almıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan açıklamayla kamuoyuna deklare edilen 4/C statüsündeki personelin 4/B (sözleşmeli personel) statüsüne geçirilmesi hakkından, 4/C kapsamındaki bütün kamu görevlileri yararlanacaktır. Bu durum Eğitim-Bir-Sen’in hedefe ulaşma ve mücadeleyi sürdürme azmini artıran, kararlılığını kavileştiren bir sonuç olarak hem kurumsal tarihimize hem sendikal tarihe kaydedilmiştir. 

Geçici personelin sözleşmeli personel statüsüne geçişi kazanımımızı, kadrolu istihdam teklifimize ve hedefimize dair olumlu ve nihai sonuca yaklaştıran bir adım olarak görüyoruz. Bu vesileyle, kamu hizmetlerini gören fakat kadrolu ve güvenceli istihdamla ilişkilendirilmeyen herkes için kadrolu istihdam gerçekleşmeden bu alandaki mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi de bir kez daha tekrar ediyoruz. Bu kapsamda 4-C ‘den 4-B’ye geçecek olan tüm çalışma arkadaşlarımızı büyük Eğitim-Bir-Sen ailesinin bir ferdi olmaya, birlikte omuz omuza mücadele etmeye davet ediyorum şeklinde konuştu.

6 Aralık 2017 , Çarşamba
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

O UNUTULMAZ DEPREM GECESİ VE TOÇOĞLU

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara