EVCİL HAYVANLARDA AŞILAMA ÇOK ÖNEMLİ


Sakarya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mustafa Yıldız, evcil hayvanların da hastalıklara karşı, insanlarda olduğu gibi aşılamaların önemli olduğunu söyledi.

Evcil hayvanların hastalıklara karşı korunması amaçlı aşılamanın önemine dikkat çeken veteriner hekim Yıldız, “Tüm evcil hayvanlar için son derece önemlidir. Maalesef halkımız aşılamalar konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Okuma alışkanlığımız istenilen seviyelerin çok altında. Serbest veteriner klinikleri sürekli aşıları olmamış evcil hayvanlarla dolmakta. Gelen hasta hayvanların bir kısmı tedavi edilirken ne yazık ki bir kısmını, sırf aşısı olmadığı için kaybediyoruz” dedi.

‘HİÇ BİR İLAÇ AŞININ YERİNİ TUTMAZ’
Aşılama hakkında bilgi veren Mustafa Yıldız, “Özellikle halkımızın bilmesi gereken en ucuz korunma yöntemlerinden biri de beklide en önemlisi evcil hayvanların kendi hastalıklarına karşı aşılamalardır. Aşıların yapmış olduğu korumayı hiçbir ilaç yapamaz. İlaçlar hastalıkları ortaya koyan virüslere etkili değildir. Biz hekimler işe ikincil karışan bakterilere karşı ilaç ve de bir kısım destekleyici ilaçlar kullanıyoruz. Doğası gereği tedavi protokolü aşılar gibi hem ucuz hem de garantili değildir” diye konuştu.

‘BİR KEZ YETERLİ DEĞİLDİR’
Aşı uygulamasının detaylarına aktaran Mustafa Yıldız, tek bir aşıyla tüm hastalıkların önlenemeyeceğini belirtti. Yıldız, “Aşı uygulamaları ev ve de bahçede beslediğimiz sığır, tavuk, hindi, ördek, köpek, kedi v.b. hepsine gereklidir. İnsanlarımız tek bir aşıyla her türlü hastalığı halledebileceklerine inanıyorlar. Böyle bir uygulama şimdilik mümkün değildir. Aşıların tekrarları vardır. Aşılamalar canlının yaşına göre uygulamalar değişir. Bebeklik, çocukluk, yetişkinlik yaşlarına göre değişir. Bebeklik, çocukluk yaşlarında yetişkinlere göre daha fazladır. Paraziter ilaçlamaları aşı olarak adlandırmayınız” ifadelerine yer verdi.

6 Aralık 2017 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

Mustafa Yıldız

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara