ENGELLİLERE İSTİHDAM MÜJDESİ


Başbakan Binali Yıldırım, 2018'de 5 bin engelli vatandaşı işe başlatacaklarını belirterek, ayrıca engelli KPSS’nin iki yıl olan geçerliliğinin 4 yıla çıkarıldığını söyledi.

Korumalı iş yeri projesinin başlatıldığına vurgu yapan Yıldırım, Manisa’da uygulanmakta olan bu projelerin sayısını bütün OSB'ye yaygınlaştıracaklarını dile getirerek "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz' işte rakamlar, örnekler ortada. İnşallah 2018'de 5 bin kardeşimizi tekrar işe başlatacağız. Biliyorsunuz, engellilerin torpille kayırmayla işe girmesi dönemini sona erdirdik, merkezi sistemle atama dönemini başlattık ve yeni bir düzenleme daha yaptık, engelli KPSS'ye girenlerin hakkı 2 yıla yanıyordu, şimdi 4 yıla kadar o puanınız geçerli olacak. Tekrar sınava girme ihtiyacı olmayacak, hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

ENGELLİ-ENGELSİZ AYRIMI YOK
Hiçbir şekilde engelli-engelsiz diye ayrım yapmalarının söz konusu olamayacağını belirten Yıldırım, "Çünkü biz yaradılanı severiz Yaradan’dan ötürü. Hepimiz Cenabı Hakk'ın birer kuluyuz." dedi. Yıldırım, "Engelli vatandaşlara hizmette yönetim zafiyetini ortadan kaldırdıklarını kaydederek, şöyle konuştu: "Yerel yönetimlerimiz adeta bir zihniyet devrimi yaşadı ve güzel hizmetlere imza attılar. Yasal düzenlemelerde ise işe ilk olarak kanunlarımızdaki aşağılayıcı ifadeleri çıkararak başladık. 'Çürük', 'sakat', 'özürlü' gibi ifadeleri metinlerin dışına attık. 2005'te Türkiye'de ilk defa Engelliler Kanunu'nu biz çıkardık. Engelli kardeşlerimize ayrıcalığı bir insan hakkı olarak anayasal güvenceye aldık, anayasada böyle bir değişiklik yaptık."

ON KAT ARTIŞ KAYDEDİLDİ
Başbakan Yıldırım, bütçeden sosyal desteklere ayrılan kaynağı 15 yılda tam 27 kat artırdıklarını ve 1,5 milyardan 38 milyarın üzerine çıkardıklarını ifade ederek, "İş-Kur eliyle 15 yılda 366 bin kardeşimize, engelliye, iş, aş sağladık. 2002'de 5 bin civarında devlette engelli çalışırken bugün bu sayı 50 binin üzerine çıkmıştır. Tam 10 kat artıştan bahsediyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kardeşlerimize karşılıksız destek veriyoruz. Bugüne kadar 800 engelli devlet desteğiyle kendi işini kurdu." şeklinde konuştu.

3 Aralık 2017 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

O UNUTULMAZ DEPREM GECESİ VE TOÇOĞLU

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara