‘MÜFTÜLERE NİKAH YETKİSİ YÜRÜRLÜKTE


Müftülere ‘resmi nikah kıyma yetkisi’ veren yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yasalaşan düzenleme şöyle: “Bakanlık il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir.”
Tasarıya göre il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına eklenecek. Tasarı imamlara da nikah kıyma yetkisi verilebilecek şekilde genişletilmişti.
Değişikliğin ardından Diyarbakır’ın Bismil ilçe müftüsü nikah kıymış ancak Diyanet henüz müftülüklere nikah yetkisinin verilmediğini açıklamıştı.

YETKİ SINIRINA DÜZENLEME
Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebilecek. Müftülüklerde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel, bakanlıkça belirlenecek.
Yönetmelikte ayrıca görevlilerin yetki sınırları da düzenlendi: “Bu yönetmelik hükümlerine göre kendilerine evlendirme memurluğu yetkisi verilen görevlilerin bu yetkileri, büyükşehir belediye başkanları için büyükşehir belediye hudutları, diğer belediye başkanları veya görevlendirecekleri memurlar ile müftülük görevlileri için yetki alanında bulunan il, ilçe, belediye ve köy hudutları, muhtarlar için o köy hudutlarıyla sınırlıdır.”

MÜLTECİLER DE BAŞVURABİLECEK
Yönetmelikteki ‘Evlenme Ehliyeti ve Engelleri’ madde başlığı ‘Evlenme Ehliyet Belgesi Düzenlenmesi’ diye değiştirildi.
Buna göre, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamındaki yabancılardan, ikamet izni dışında Türkiye’de ‘vatansız, mülteci, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsünde bulunanlar ve uluslararası koruma başvuru sahipleri ile geçici koruma kapsamına alınanların‘ müracaatları da evlendirme memurlarınca kabul edilebilecek.

2 Aralık 2017 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara