HİZMETTE "ENGEL" TANIMIYORLAR


Sakarya Büyükşehir Belediyesi verdiği hizmetlerle engellilerin mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmelerini sağlamaya çalışıyor.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü'nde engellilere eğitim, sağlık, istihdam, sosyal güvenlik ve sosyal yardımlarla ilgili bilgilendirmeler yapılarak, ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendiriliyor.  Büyükşehir Belediyesi tarafından yılda ortalama bin 500 engelli vatandaşa hastane ve kamu kurumu gibi yerlere gidebilmeleri için taşıma hizmeti sunulurken, engelliler liftli araçlarla istedikleri yere rahatlıkla gidip gelebiliyor.
Yılda 750 vatandaşın faydalandığı 15 farklı hobi kurslarında engellilerin bilgi, yetenek ve becerilerini keşfetmeleri sağlanıyor. Engellilerin öz güvenlerini ve iletişim becerilerini artırıcı seminerler düzenleniyor. Kentteki esnaf da ziyaret edilerek, engellilikle ilgili farkındalık ve duyarlılık oluşturulmaya çalışılıyor.

"ÇOK FARLI ALANLARDA HİZMET VERİYORUZ"
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, daire başkanlığı olarak 3 ana başlıkta hizmet verdiklerini söyledi.
Sosyal yardıma ihtiyaç duyan yoksul vatandaşlara, çocuklara ve engellilere hizmet sunduklarını belirten Yüce, sosyal hizmetler bünyesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak engellilerin mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için çok farklı alanlarda hizmetler verdiklerini, engelli vatandaşları evlerinde ziyaret ederek sosyal rehabilitasyon ve diğer kamu ve kurumlarının hizmetlerinden yararlanmaları için bilinçlenmelerine yönelik rehberlik hizmeti sunduklarını dile getirdi.
Engelli vatandaşlardan isteyenlerin tertibatlı, asansörlü araçlarla evlerinden alınıp, hastane ve kamu kurumlarına götürülüp getirildiğini anlatan Yüce, engelli hizmetleri olarak da vatandaşların ailelerine yönelik bilinçlendirme eğitim ve seminerleri düzenlediklerini kaydetti.  Yüce, engelli vatandaşlara medikal yardımların devam ettiğini aktararak, bugüne kadar 2 bine yakın engelliye tekerlekli sandalye ve akülü araç desteğinde bulunduklarını söyledi.
Engellilerin toplumda daha fazla sosyalleşmesine yönelik farklı çalışmalar da yürüttüklerini vurgulayan Yüce, "Özellikle Sosyal Gelişim Merkezi'nde engelli kardeşlerimize açmış olduğumuz kurslarda temel amacımız, engelliler evlerine kapanmasın, toplum içerisine karışabilsin, kendileri yapabileceği, becerebileceği şeyi bazı etkinlikler, kurslarla da kendilerini geliştirebilsinler, sosyalleşsinler, iletişimleri artsın ve diğer taraftan toplum olarak da bu insanları toplumun tüm alanında kabullenelim, onların da neler yapabildiklerini görelim." diye konuştu.
Yüce, yıl içerisinde tüm kaldırım ve yolların engellilerin ulaşımına uygun hale getirilmesi için ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

'SEVGİYE ENGEL YOK'
Engellilere yönelik yaptıkları hizmetlerin farklı alanlarda devam etmesini istediklerini vurgulayan Yüce, şunları kaydetti: "Bir taraftan onların çalışma hayatına adaptasyon noktasında Engelsiz Kafe'yi açtık. Bu kafemizde şu anda 10 engelli kardeşimiz istihdam ediliyor ve toplum olarak onların neler yapabildiklerini görmüş oluyoruz. Bir diğer taraftan yeni bir projemiz var, 'Engelsiz Gündüz Bakımevi.' Bu da Türkiye'de farklı konseptiyle ilk olacak. Engelsiz Yaşam Merkezi'nde biraz daha ağır engeli olan vatandaşlarımızın ailelerine bir nefes aldırma amacıyla yapılan bir proje bu. Vatandaşlarımız engellilerini getirecek, oraya bırakacak, gün boyunca her türlü hizmeti vereceğiz. Engellilerin ailelerine de gün içerisinde nefes alma imkanı vereceğiz."
Davut Yüce, Engelsiz Yaşam Merkezi'nde engelli vatandaşlara hayatta kalabilmeleri ve hayatını devam ettirebilmeleri için "Hayata Tutunuyorum" adı altında projenin olacağını, merkezde engellilere hayatlarını tek başlarına sürdürebilmeleri için almaları gereken temel eğitim becerilerini kazandıracaklarını kaydetti.
Engellilere yönelik çalışmaların her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Yüce, "Sloganımız 'Sevgiye engel Yok' ve 'Birlikte her şeyi aşabiliriz'. Bütün kamu ve sivil toplum kurumlarımızla engelli kardeşlerimiz ve aileleriyle fikir birliği içerisinde, Sakarya'daki ihtiyaçlar noktasında istişarelerde bulunup çözümü noktasında da birlikte hareket ediyoruz. Temennimiz engelsiz bir Sakarya ve engelsiz bir hayat." dedi.

"LİSEDEN SONRA BURADA BİR OKUL DAHA KAZANDIM"
Engelli kursiyer Mustafa Usta da hizmetlerin çok güzel olduğunu, kendisini iyi hissettirdiğini söyledi. Kursların kendisine katkı verdiğini, daha güzel şeyler yapmaya çalıştığını belirten Usta, "Buraya geldikten sonra eğlenceli şeyler yapıyorum, oyalanıyorum, arkadaşlarım oldu, konuşuyorum onlarla. Buraya gelmeden önce hiç kimsem, arkadaşlarım yoktu." diye konuştu.
Engelli Zeynep Jale İnce de el sanatları, mozaik yaptığını, halk oyunları dersi aldığını dile getirerek, "Burada güzel vakit geçiriyorum, öğretmenlerimle aram iyi. Liseden sonra burada bir okul daha kazandım, bir sürü arkadaş edindim. Burada verilen hizmetlerden memnunum." ifadelerini kullandı.

2 Aralık 2017 , Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara