KOAH- SİGARA İLİŞKİSİNE DİKKAT ÇEKİLDİ


İl Sağlık Müdürlüğü Hendek'te nefes darlığı ve tıkanmalara kadar varan KOAH'la ilgili bilgi verdi.

Kronik hastalıklar, yaşlı sağlığı, engelliler birimi ve Hendek Toplum Sağlığı Merkezinin ortaklaşa düzenlediği çalışma Kaymakamlık önündeki alanda gerçekleştirildi.

SOLUNUM TESTİ
KOAH’ın en sık görülen özelliğinin, akciğerlere giren ve çıkan havayı nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesi olduğu dile getirilen etkinlikte, nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi yakınmalara yol açtığı ifade edildi.  KOAH,'ın  hava yolu daralması ile seyreden astım gibi hastalıklar ile karıştırılmaması gerektiği belirtilirken, astımın genelde genç yaşta başlayabildiği; KOAH'ın  ise, yaşla birlikte yavaş yavaş gelişen bir hastalık olduğu vurgulandı. İlginin yoğun olduğu stantta vatandaşlara solunum fonksiyon testi de yapılarak gerekli görülen bireyler önerilerle  ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

MAKET DÜŞÜNDÜRDÜ
KOA'ın, sıklıkla uzun yıllar sigara kullanan, 50-60 yaşlarındaki erkeklerde görülmekle birlikte, sigara içen kadınlarda da görülebileceği belirtildi. Çok nadiren de olsa, sigara içmeyen kişilerde ve daha erken yaşlarda da görülebileceği ifade edildi. Sağlık personeli temsili olarak hazırlanan akciğer maketi ile sağlıklı ve sağlıksız akciğerin görünümüne dikkat çekerek KOAH -Sigara ilişkisine vurgu yaptı.  Afiş ve el kitapçığı dağıtılan etkinlikte, maket üzerinde yapılan anlatımın vatandaşlar üzerinde etkili ve düşündürücü olduğu görüldü.

29 Kasım 2017 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAYRAMLARIN AĞASI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara