REHBER ÖĞRETMENLERE SAHİP ÇIKTI


Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi okul temsilcilerinin katıldığı teşkilat larına Serdivan ev sahipliğinde devam etti.

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Serdivan ilçe Temsilcisi Salih Yıldırım’ın açılış konuşmasını yaptığı programda Şube Başkanı Murat Mengen eğitim camiasının gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Rehber Öğretmenler ile ilgili yeni yayınlanan yönetmelik konusuna özel zaman ayıran Mengen; Sorunun temelinde, eğitim kurumlarındaki psikolojik danışmanlık ve destek hizmetine yönelik hatalı yaklaşım yatmaktadır. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini düzenleyen Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği 2001 yılında yürürlüğe girmiştir. O zamanki yetkili sendikalar maalesef konuyu bugünkü boyutta hiç ele almadılar; gelecekteki yükü, oluşacak sorunları hesap edemediler. O sendikalar, sanki bu mevcut durum kendi gözleri önünde gerçekleşmemiş gibi bugün gamsız twitler atıyor, mutsuzluktan üye devşirmeye yelteniyorlar. Onlara sesleniyorum: Siz önce vebalinizi temizleyin şeklinde konuştu.

Mengen; Asli işi psikolojik danışmanlık olan rehber öğretmenlerin, öğretmen olarak tanımlanmaları, rehber öğretmenlik adı altında bir öğretmenlik alanı oluşturulması, rehber öğretmenlerin öğretmenler gibi norm kadro esaslarına, haftalık ders yükü planlamasına, ders saati sayısına, ek ders usul ve esaslarına, mesai saatlerine tabi kılınması, baştaki tanımlama ve kurgulama hatalarının olumsuz sonuçlarını bugün de yaşamamıza neden olmaktadır. Daha vahimi, bu tanımlama hatası kurum içi çalışma barışını da tehdit eder hale gelmiştir dedi.

Mengen, Eğitim-Bir-Sen olarak, genel merkezimiz nezdinde bakanlığa, rehber öğretmenlere asli görevleri ile bağdaşmayan, asli görevlerinden uzaklaşmalarına sebep olacak türden ilave görevler ve yükler getiren bir düzenlemeden kaçınması çağrısında bulunduk. Rehber öğretmenlerimizin rahatsız olduğu maddeleri mahkemeye taşıdık.

Sendika olarak, tüm rehber öğretmenler adına takip ettiğimiz, üyelerimiz vesilesiyle her an nabzını tuttuğumuz konu, rehber öğretmenlerimizin lehine sürdürülmesi gereken bir süreç iken bazı grup ve çevreler konuyu tahriş etmek, yanlı davranmak ve işi çözümsüzlüğe sürüklemek gibi basiretsiz davranışlar ortaya koymaktadır. Rehber öğretmenler adına hareket ettiğini söyleyen sözüm ona bazı yapılar, kaş yapayım derken göz çıkartacak tavırlar sergilemekte, ideolojik saplantılarını rehber öğretmenlerimizin haklı davasına sos yaparak, faydadan ziyade zarar vermektedir.

Mağduriyet söz konusu olduğunda herkesin görüşünü bir kenara bırakıp omuz omuza vermesi gereken tarafların mağduriyeti gidermek yerine buradan kendine fayda devşirme kurnazlığı konuyu başka bir boyuta taşımaktadır. Bu olumsuz tavır karşısında hepimizin birlikte hareket etmesi gerekirken, birilerini göklere çıkarma birilerini karalama gayretkeşliği rehber öğretmenlerimizin gözünden de kaçmamaktadır.

Tüm rehber öğretmenlerimizi haklı davalarına hep birlikte sahip çıkmaya; kendini emanetçi sayan çevrelerin boyunduruğundan kurtarmaya davet ediyorum dedi. 

20 Kasım 2017 , Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Demiryol-İş Sendikası Başkanı Cemal Yaman ve Baro Eski Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu’yla görüştü.
ULAŞIM YATIRIMLARINI SÜRDÜRECEĞİZ AKYAZI’DA KAZA! 1 AĞIR YARALI KARASU SİFTAH PEŞİNDE! EĞİTİM BİR-SEN’DE DEMOKRASİ KAZANDI EN ÖNEMLİ OLAN ‘YETKİNLİK’ BARO BAŞKANI MUHTARLARA VEDA ETTİ FETÖ DAVALARI SÜRÜYOR TIR CAYIR CAYIR YANDI!

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

OLDU MU ARDA!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara