‘PİYASADA YAPRAK KIMILDAMIYOR’


Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hendek Ziraat Odası yönetimini ziyaret etti. ziyarette konuşan Bayraktar, “Şu an piyasada yaprak kımıldamıyor, para dönmüyor, girdi maliyet fiyatları çıkıyor, üreticinin fiyatı artmıyor” dedi.

‘KATMA DEĞER’
Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada, “Sanayiciye hep söylediğimiz şu; Diyoruz ki kaynağı kurutmayın, üreten kesim kaynaktır, bak sen ne yapıyorsun bu sütü alıyorsun, işliyorsun, bu süt olmasa fabrika kurabilir misin, fabrikanı kuruyorsun sütü işliyorsun katma değer katıyorsun bir alıcı var. Ben fabrika kurulmasını arzu ederken o fabrikayı kuranlarda benim alın terimi, üreticinin alın terinin karşılığını verecek. Vermedi mi ne olur? Şu olur; Sen palazlanırsın ama burada kaynak kurur. Bir zaman gelir Allah korusun kaynağı kuruttuğunuz zaman ham maddeyi bulamazsak ya fabrika atıl çalıştırırız yada kapatırız” dedi.

REKABET İÇİN
Bayraktar, “Bizim birbirimize sahip çıkmaktan başka, korumaktan başka hiçbir şansımız yok, birlik ve beraberliğimizi sağlayacağız. Sektörler arasındaki münasebette de aynı şey. Şimdi fındıkta da böyle, diyoruz ki kardeşim İtalyan Ferroli gelmiş uluslararası çalışıyor. Adam bir marka, dünya devi. Asıl problem şu; Bunun dışında alıcı yoksa yani bir Türk olur, İspanyol olur, İtalyan olur, kendi arasında serbest piyasa düzeni içersinde rekabet koşulları oluşsun, ülke serbest piyasa koşullarına göre arz talep meselesi. Burada ne lazım rekabet koşulları lazım, bunun içinde o firmanın yanında birilerinin daha olması lazım. Tek değil birkaç alıcı olması lazım” diye konuştu.

‘TEK ALICI VAR’
Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar rekabet şartlarının oluşması gerektiğini belirterek, “Şimdi Türkiye’nin problemi bu adam tek alıcı, Türkiye’deki doğudaki, batıdaki fabrikaları toparlıyor onları da alıyor. TMO’dan başka firma olmadığına göre muhakkak suretle piyasada olmak zorunda ve rekabet koşullarını gerçekleştirmek zorunda, adam fabrikayı satmış, bir tek ziraat odaları var bu işin önünde, sizde olmasanız duman diyor söylüyor adam. Bu sene fiyat 12 TL olsaydı piyasa bunun üzerinde oluşurdu, TMO olmasa bugün fiyatlar 7 TL’ye düşerdi 12 TL olsaydı 10 lira civarında olurdu üreticide şikayet etmezdi. Bu günlerde besi üreticileri ile uğraşıyoruz.

‘ET İTHALATI’
“Bizim yurt dışından besilik hayvan getirmemiz lazım, ağılları doldurmamız lazım” diyen Bayraktar, “Etten ziyade buraya yönelmemiz lazım, et açığımız varsa fiyatlar yükselmişse ithal et gelebilir, burada yapmamız gereken bir şey var ithal et geldiği zaman fiyatlar düşecekse, ilk önce üretici fiyatlarını baskılayacaktır ve fiyatlar düşecektir. Market ve kasaptan önce üretici fiyatları düşecektir. Bu düşmeden kasaptaki fiyat düşmez. İthal et getirdiniz ucuz et satmaya kalktınız, bu muhakkak surette üretici fiyatlarını baskılayacaktır. Şimdi 100 bin ton verdiniz açık daha büyüdü. Bu ne demektir, senede günde 200 ton et veriyorsunuz piyasayı düşürme adına” dedi.

‘ÜRETİM DÜŞÜYOR’
Bayraktar, “Madem ithalat yapıyorsunuz üreticiyi de destekleyin, devletimizden de bu talebimiz var buna cevap bekliyoruz. Üretim düşüyor öyle bir zaman gelir ithalatla da fiyatları düşüremezsiniz, fiyatlar bu günün çok daha üzerine çıkar. Şu an piyasada yaprak kımıldamıyor,  para dönmüyor, girdi maliyet fiyatları çıkıyor, üreticinin fiyatı artmıyor. Yem için KDV desteği verildi ama bu fiyatlara yansımadı, diğer maliyetlerde artmaya devam ediyor,  şimdi burada yapmış olduğumuz hesaplarda 1000 TL civarında destek ancak kurtarıyor, biz besicilerden süt üreticilerinden para almıyoruz, biz bunların haklarını korumak zorundayız, bizim üyemiz bunlar. Sonuç itibarı ile bir destek gelecektir diye umut ediyoruz” dedi.

18 Kasım 2017 , Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

OLDU MU ARDA!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara