“SAĞLIKLI GELECEK HAKKIMIZ”


İl Sağlık Müdürlüğü personeli gerçekleştirdiği etkinlikte diyabetli bireylerle bir araya geldi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri çerçevesinde İlimizde bulunan tüm diyabetli bireyler Karaman Mahallesinde bulunan Macera Parkında hoşça vakit geçirdi. Konunun önemine dikkat çekmek amacıyla "Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımızdır" sloganıyla gerçekleştirilen  eğlenceye sağlık personeli de eşlik etti.
İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü, Dünya Diyabet Günüyle ilgili yaptığı açıklamada;" dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabetin (şeker hastalığı) önlenmesi ve kontrolü amacıyla Türkiye Diyabet Programı kapsamında pek çok hizmet yürütülmektedir. Toplumuzda diyabeti önlemek ana hedef iken, diyabetli bireylerin de durumlarıyla ilgili bilinç kazanarak sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmeleri için sağlık kuruluşlarımızda gerekli destek verilmektedir.

ÖĞÜTLÜ: KENDİNİZİ SAĞLIKLI HİSSETSENİZ BİLE
Sağlıklı hissetseniz bile kan şekeriniz normal düzeyin üzerinde olabilir ve hastalığa yakalanma riski taşıyabilirsiniz. Bu yüzden, sağlıklı beslenmek, kiloluysanız kilo vermek ve fiziksel olarak daha aktif olmak gibi gerekli yaşam tarzı değişiklikleri ile önlemler almak diyabetten korunmak için çok önemlidir. Diyabet eğer önlenmezse böbrek yetmezliğine, görme kaybına ve sinir hasarına yol açmaktadır.

BU BELİRTİLER SİZDE DE VARSA!
Tip 2 Diyabet toplumumuzda en çok yaygın olan diyabet türüdür ve belli başlı belirtiler, çok su içme, sık idrara çıkma, fazla yeme isteği, halsizlik- yorgunluk, görme bulanıklığıdır.

HER 2 KİŞİDEN BİRİ FARKINDA DEĞİL
Bu belirtiler sizde varsa eğer lütfen hemen doktorunuza başvurun. Stresle beraber sigara ve alkolden uzak durarak, yeterli ve düzenli uyku ile beraber sağlık kontrollerini ihmal etmeyerek diyabetin önüne geçebiliriz. Diyabet hastası olan her 2 kişiden 1’i bunun farkında değildir; lütfen unutmayalım" ifadelerinde bulundu.

17 Kasım 2017 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

OLDU MU ARDA!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara