KEDİ-KÖPEK PARAZİTLERİNE DİKKAT!


Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kedi ve köpeklerde yaşayan parazitler hakkında uyarıda bulundu.

Veteriner Hekim Yıldız, “Kedi ve köpeklerde onlarca sayıda değişik parazit mevcuttur. Bunların bir kısmı dış parazitler ki bunların bir kaçını gözle görebiliriz. Bit, pire, kene gibi... Bir kısmını çıplak gözle göremeyiz uyuz etkenleri gibi. Kedi, köpeklerde yaşayan parazitlerin bir kısmı ise iç parazitlerdir. Örnek verecek olursak köpeklerde yaşayan askaritler gibi, askaritleri dışkıda çıplak gözle görmek mümkündür. Kedi-köpekte yaşayan iç parazitleri boyutlarından dolayı her zaman dışkıda görmek mümkün olmayabilir.”
“Parazitlerin çoğalmaları, yumurtlama yöntemiyle olur. Bu yumurtalar nano mikron düzeyinde olduğu için çıplak gözle görmek mümkün değildir. Ancak mikroskop altında görülebilir. Hayvanlardan insanlara bulaşan parazitler genelde dışkıyla hayvanların tüylerine yapışan parazit yumurtalarını, hayvanla temasta olan sahibi ya da ilgili kişi çıplak göz, ağız, çıplak ayakla temas sonucu bulaşma olur. Parazitlerin bir kısmı ise temas yoluyla olur. Bu parazitlerden sayacak olursak uyuz etkenleri, mantar hastalığı etkenleri vb. sayabiliriz. Parazitlerden korkmamalıyız. Biz insanların elinde çok etkili ilaçlar mevcut. Bu ilaçların serbest veterinerden temin edebilirsiniz. Yüzde 100 güvenilir ilaçlardır. Bu ilaçları serbest veteriner hekim arkadaşlarım nasıl tavsiye ettiyse o şekilde kullanınız” dedi.

6 Kasım 2017 , Pazartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ORGANİK ÜRÜNLER GEYVA İLE GERİ DÖNDÜ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara