MUHTEŞEM MİNYATÜR ESERLERİ AGORA’DA


Altının fırça ile buluştuğu ‘Aşk-ı Kelam Minyatür ve Tezhip Sergisi’ 11-18 Ekim tarihleri arasında Agora Atölyesi’nde ziyaretçileri ile buluşacak.

Agora Atölyesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinliklere bir yenisini daha eklenecek. Sanata ve sanatçıya her zaman önem veren Agora Adapazarı Alışveriş Merkezi; tezhip, kaligrafi ve minyatür çalışmalarını sanatseverlerin beğenisine sunacak. 11-18 Ekim tarihleri arasında

Arifiye Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile organize edilen ‘Aşk-ı Kelam Minyatür ve Tezhip Sergisi’nde; yaprak üzerine işlenmiş minyatür çalışmalardan kaftan çizimlerine, Kâbe’ninaltın ile işlenmiş minyatürlerinden Mevlana’ görsellerine kadar ustalık isteyen birbirinden değerli 35 adet eser yer alacak.

Tarihte, olayları betimlemeye, dönemin yaşam tarzını, önemli gelişmelerini, yaşayış biçimini, örf adet ve geleneklerini aktaran önemli belgeler olarak nitelendirilen minyatür eserlerine Osmanlı döneminde de önem verilmişgünümüze kadar gelebilen birçok sanat eseri de bu süreçte ortaya çıkmıştır. Daha çok Kuran-ı Kerim’de kullanılan ve yazıların etrafını süslemek amacıyla yapılan tezhip sanatı ise İslamiyet öncesi devirlerde başlamış olmasına rağmen Kanuni Sultan Süleyman hükümdarlığında en parlak dönemini yaşamıştır.

Günümüzde geleneksel sanatları yaşatmak için çalışan ve öğrenciler yetiştiren, Gonca Gülden Küçüksaraç’ınekibi tarafından hazırlanan çalışmaların yer alacağı sergide  ‘Minyatür ve tezhipeserlerinin yanı sıra; nasıl yapıldığını merak eden ziyaretçiler içinde Agora Atölyesi’nde workshop çalışmaları da düzenlenecek. Agora Alışveriş Merkezi ziyaretçileri 1 hafta boyunca eserleri inceleme fırsatı bulup aynı zamanda atölye çalışmalarına katılabilecek ve farklı deneyimler elde edebilecekler.

10 Ekim 2017 , Salı

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara