STB, YÖREX’TE İLGİ GÖRDÜ


Sakarya Ticaret Borsası, 8. Yöresel Ürünler Fuarı’na katıldı. Sakarya’nın yöresel ürünleri, Türkiye'nin ilk ve tek yöresel ürünler fuarı YÖREX'te yoğun ilgi gördü.

8. Yöresel Ürünler Fuarı’nın açılışı Antalya Expo Center'da törenle gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ve Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) organizasyonuyla bu yıl 8'incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) Sakarya Ticaret Borsası da katıldı.

KENTİN TANITIMI
Kentin tanıtılması ile ilgili yoğun bir mesai harcayan Sakarya Ticaret Borsası; üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen fuar standında, Adapazarı Kabağı, Geyve Ayvası ve Adapazarı süpürgesini sergilerken süpürge yapımı da uygulamalı olarak gösterildi.
Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ziyaret ettiği stant büyük ilgi gördü.

KALKINMA BİLİNCİ
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, her sene YÖREX'e mutlaka geldiğinin altını çizerek, fuarda adeta Anadolu denilen ulu çınarın gölgesinde yaşayan 80 milyon insanı gördüğünü kaydetti. Her bölgeden, her ilden Türkiye'nin zenginliğinin fuarda sergilendiğine değinen Hisarcıklıoğlu, "Coğrafi işaret, yerelin dünya ile buluşmasını sağlıyor. Bu büyük organizasyon kalkınma noktasında yeni bir bilinç inşa etti. Zenginleşme noktasında çok doğru bir alan açtı. Bu işin mimarı ayrı bir takdiri hak ediyor. Antalya ATB Başkanımız Ali Çandır, bir fikir üretti, bu fikrini projeye dönüştürdü. Ülke çapında müthiş bir başarıya imza attı. İşte vizyoner olmak, cesur bir girişimci olmak, budur Ali Çandır başkanımızla iftihar ediyorum" diye konuştu.

"DEĞERİMİZE SAHİP ÇIKMAZSAK”
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 7 yıldır düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı'nın bu yıl 8.sinde daha da renkli geçeceğini söyledi. Çandır, "Alıcı ve satıcıları buluşturarak ülkemizin eşsiz lezzetlerini dünyaya açtık. Yöresel ürün pazarını canlandırdık, yerinde istihdama, yerel ekonomiye ve yörelerin tanıtımına katkı sağladık. Atalarımızdan bize emanet, kıyıda köşede kalmış, kaybolmaya yüz tutmuş zenginliklerimizin hakkını hukukunu koruyarak ekonomiye tekrar kazandırmak için çalıştık" diye konuştu. YÖREX'e gelen ürünlerin coğrafi işaretli ürünler olduğunu ya da coğrafi işaret başvurusu olan, olmaya aday ürünler olduğuna değinen Çandır, “YÖREX Anadolu'nun gerçek değerlerini ziyaretçi ile buluşturuyor" dedi.

MARKALAŞMAK
Sakarya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Pulat; “81 ilimizin önemli değerlerinin tanıtıldığı fuarda bu yıl stant açmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, fuarda her geçen yıl kendimizi daha da geliştirdiğimizi ve her yıl markalaşan ve patenti alınan birçok ürünümüzü görüyoruz, bu bize mutluluk veriyor.Sakarya Ticaret Borsası olarak, Markalaşma konusunda biz de çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” dedi.

KATILANLAR
Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’nun da bulunduğu açılışa Sakarya Ticaret Borsasını temsilen Meclis Başkanı Recep Pulat, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Yılmaz,Vedat Arslan ve 7.Meslek Komitesi üyeleri katılım sağladı.

13 Eylül 2017 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU MAYA TUTACAK

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara