Bak şu ikizlere


Sakarya'da, SBS sınavına giren tek yumurta ikizleri görenleri şaşkına çeviriyor. Sakarya Özel Şahin İlköğretim Okulunda okuyan Ayşe Selin ve Pakize Pelin Üzbe tek yumurta ikizi olarak ilgi görüyor

 İkizler ilköğretim 1. sınıftan beri aynı sınıf ve sırada okuyor. 6-7 ve 8. sınıflarda birlikte SBS sınavına giren ikizler girdikleri sınavlarda aynı puanları alırken, yanlış şıkları bile aynı işaretliyor.
7 ve 8. sınıflarda aynı derslerden birer yanlışı olan tek yumurta ikizlerin, yanlış cevapladıkları sorularda bile işaretledikleri şıkların aynı olduğu belirtildi. 8. sınıfta Türkçe bölümündeki bir soruda aynı şıkları işaretleyerek yanlış yapan ikizler sınavdan 496,111 puan aldı.
İkizlerin sınav sonunda ilk tercihleri İstanbul Erkek Lisesi olurken, ilköğretim ve lisede olduğu gibi üniversitede de aynı okulda okumak istediklerini bildirdi.
Doktor olmak istediklerini ifade eden Ayşe Selin ve Pakize Pelin kardeşler şimdiden mesleki tercihlerini yaparak doktor olmak istediklerini ifade ediyor. İkizler doktorluk okuduktan sonra en büyük hayallerinin birlikte bir muayenehane açmak olduğunu anlattı.
İkizlerin 6. sınıfta işaretledikleri bir soru ile Pakize Pelin, kardeşinden bir soru öne geçerek Sakarya'da 5. olurken, Ayşe Selin de 6. oldu.
2 Aralık 1996 doğumlu olan ikizlerin anne ve babası da eğitimci. Anne Aslı Üzbe ve baba Dinçer Üzbe, çocuklarının başarılarından dolayı gurur duyduklarını ifade ederken, "Kızlarımızın en güzel özelliği kendi başarıları kadar etrafında bulunan arkadaşlarını da başarıya teşvik etmeleri" diyorlar.
İkizlerden Ayşe Selin, yanlış cevapladıkları sorularda aynı şıkları işaretlemelerini sürekli birlikte olmaktan dolayı bir his olarak tanımlarken, "Kardeşimle birlikte sürekli aynı dersleri çalışıyoruz. Bundan dolayı işaretlediğimiz yanlış şıklar bile aynı" diyor.
Pakize Pelin ise kardeşinin en yakın arkadaşı olduğunu ve onunla birlikte aynı okulda okumanın büyük zevk olduğunu söyledi.
 

29 Temmuz 2011 , Cuma
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAHADIR ÖZÜŞEN RÜZGARI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara