Okur-yazar olduk


İl genelinde 2008 yılının Eylül ayında başlatılan "Ana-kız okuldayız" kampanyası kapsamında, bugüne kadar açılan bin 166 kursta toplam 11 bin 392 kişi okuma yazma öğrendi.

"Ana-Kız Okuldayız" kampanyası kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Halk Eğitim merkezlerinin açtığı okuma-yazma kursları sayesinde il genelinde binlerce kişi okur-yazar oldu. Kampanya 15 Eylül 2008 yılında başlatıldı. Bu tarihten bu yana açılan toplam bin 166 okuma-yazma kursuna 11 bin 392 kişi katıldı ve okuma-yazma öğrendi.
İKİ KADEMELİ KURS
Halk Eğitim Merkezlerinin açtığı okuma yazma kursları iki kademeli olarak gerçekleştirildi. 1. kademe olarak adlandırılan ve hiç okuma yazma bilmeyenlerin katıldığı kursların yanısıra, harfleri tanıyan ancak okuyamayan ve yazamayanların katıldığı 2. kademe kursları da açılarak gerçek okur yazar oranı artırılmaya çalışıldı.
KADINLAR ÇOĞUNLUKTA
3 yıllık zaman zarfından HEM tarafından 843 adet 1. kademe okuma-yazma kursu açıldı. 1. kademe okuma-yazma kursuna BİN 39'u erkek ve 6 bin 940'ı kadın olmak üzere 7 bin 979 kişi katılarak okur yazar oldu, sertifikalarını aldı. 323 adet de 2. kademe okuma yazma kursu açıldı. Bu kurslara da 866'sı erkek ve 2 bin 547'si kadın olmak üzere toplam 3 bin 416 kişi katılım gösterdi. 1. ve 2. kademe olarak açılan kurslara katılan toplam 11 bin 392 kişinin 9 bin 487'sinin kadın olması dikkat çekti.
DEVAM EDECEK
İl Milli Eğitim Müdrülüğü'ne bağlı Halk Eğitim Merkezleri'nde sürdürülen okuma yazma kurslarının önümüzdeki yıllarda da sürdürüleceği, il genelinde hiç okuma yazma bilmeyen kalmayana kadar bu kursların açılmaya devam edeceği bildirildi. Okuma yazma bilmeyenlere daha kısa sürede ve daha sağlıklı ulaşmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okuma yazma taramalarını İl Sağlık Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü ile köy ve mahalle muhtarlıkları ile birlikte yürütüyor. Ücretsiz verilen okuma yazma kurslarına katılmak isteyenlerin, yalnızca bağlı bulundukları muhtarlıklara başvurmaları yeterli oluyor.
 

30 Haziran 2011 , Perşembe
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAHADIR ÖZÜŞEN RÜZGARI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara