MESSİ VE RONALDOLAR YETİŞTİRMEK OLASI MI?

YUSUF CİNAL
yusufcinal@gmail.com


Sevgili okurlar,
Bugün, yani 8 Ekim 2017 tarihi itibarı ile Sakarya, ‘Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu’na kavuşuyor..
Futbolun içinden gelen ve bir gazeteci, bir eğitimci ve Sakarya futbolunun gelişim yıllarına tanıklık etmiş biri olarak, yeni stadın, bir ‘arena’, bir ‘gösteri’, bir ‘vitrin’, bir ‘şov’ adresi olacağını sakın aklınızdan çıkarmayınız..
İşte, düşe, düşe alt kümelere kadar düşen ve şimdi en üst lige çıkması için en az dört yıl beklemek mecburiyeti olan Sakaryaspor içinde, bu yeni stad bir vitrindir..
Bilirsiniz, vitrine en güzeller konur.. Bu güzellerin albenisi olur.. Çekici, cezbeden ve ‘ al beni’ mesajları veren bir baştan çıkartan yanı da vardır vitrinlerin..
Maşallah, Sakarya’da birbirinden güzel vitrinlerimiz var.. Esnaflarımız, iş adamlarımız, tüccarımız bu vitrinlerde geleceklerini ararlar..
Şimdi Sakaryaspor’a baktığımız da, durum pek iç acıcı değildir.. Hani bir zirve ligine çıkmak için, dört yıl dedik ya, bu işin zorluğu ortada..
Bakınız, Sakaryaspor’un, Sakaryaspor olduğu yıllarda, amatör liglerde bile adından söz ettiren ve hatta özel seyircisi olan sporcularımız vardı..
Sakarya merkezde olduğu gibi her ilçenin kendine has, sevilen, örnek alınan futbolcularının varlığı unutulmamalıdır..
Kısacası, Sakayaspor’un temelleri, başta merkez olmak üzere, ilçelerde, kasabalarda ve köylerde atılırdı..
Sokak araları, mahalle, köy meraları futbol için uygun alanlar idi.. Şimdi bu alanların hepsini kaybettik.. Halı ve sentetik sahalarımız oldu.. Ekonomik manada artık futbolda yeni starlar yetiştirmek öyle kolay değil..
Bu konuda Harmanlıkspor Kulübü Teknik Direktörü Tevfik Tetik ile konuştuğumuzda, meselenin içyüzünün daha farklı olduğunu anladım..
İşte Türk Milli Futbol Takımı’nın başarıya susadığı, bir çıkış yolu aradığı şu günlerde, kendi insanımıza güvensizlik tavan yaparsa, bu işin altından kalkamayız..
Birbirimizi yeme, didişme, itişme ve diğer ruh hallerine, ekonomik, sosyal, politik sorunlarda eklendiğinde, yükün ne kadar ağır olduğu görülür..
Bir kere Türk futboluna yeni yıldızlar, yeni sporcular kazandırmak istiyorsak, bu işin yeri altyapıdan geçer..
Bugün yaşadığım ülke Belçika’da futbol eğitimin alma yaşı, beş yaşa çekildi. Bütün futbol takımlarının her yaş grubundan sporcuları var.. Kulüpler bu istihdam ettiği sporcular için ilgili belediyelerden yardım alıyor.. Başta tesisleşme olmak üzere, bu yardımlar malzeme ve nakdi para yardımı olarak katlanıyor.. Öyle ki, belediyeler, her ailede spor yapan çocuklara, ’yardım çeki’ vermeyi ihmal etmiyor..
Her ilçe, merkez, yılda bir kere başarılı tüm sporcuları bir araya getirerek, onları ayrıca da ödüllendiriyor..
Türkiye piyasasında Avrupa patentli çocuklarımızın asıl geçmişi burada yatıyor.
Bütün bunlara, sorumluların, ailelerin özverisi eklendi mi, başarı geliyor..
Şimdi,sevgili Harmanlıkspor Kulübü Teknik Direktörü Tevfik Tetik Hocam’a dönelim:
‘ Yaz aylarında bile sporcularımız antremanlara gelemiyor. Kimi fındık, kimi dükkan, kimi iş diyor.. Yani ortada bir ekonomik mesele var.. Sonra okul zamanı geliyor.. Öğrenci okuldan izin alıp maça bile gelemiyor.. Tam bir  eğitim çakışması var..
Çocukları buluyorsun, maç yaptığın takımlardaki zihniyet, sizi rahatsız ediyor!. .Küçük çocukların maçında bile ‘ küfürler, tehditler’ havalarda uçuşuyor..
Şimdi bize bir tesis yapıldı ama eksikler var.. Işıklarımız yeterince  alanı aydınlatmıyor.. Başka düzenlemelerde gerekli.. Böyle bir ortamda bizlerden ‘Messi ve Ronaldolar yetiştirmemiz bekleniyor.. Biz bunları vazgeçtik, Oğuzlar, Sezailer, Osmanlar, Aykutlar, Hakanlar, Mustafalar yetiştirsek bile buna razıyız’ diyor..
Bütün bunlardan sonra, her alanda olduğu gibi futbolun içindeki kaos, tutarsızlıklar, gerilimler, sataşmalar, atışmalar,  birbirini çekememezlikler, hazımsızlık, kıskançlık, ayrımcılık, kayırma ve  siyasi iktidarın  tutumu da olumsuzluklara, olumsuzlar katıyor!..
Temennim odur ki, Sakarya bu verimli topraklardan,futbol adına yeni yıldızlar  yetiştirir ve vitrinine sunar..
Yoksa, altın köşkler bile yaptırsanız,  eğitime, disipline ve yüksek şuurda ahlaki değerlere, birlik ve beraberliğe önem vermediğinizde başara hayal olur!.
Yeni Sakarya Atatürk Stadı, Sakaryaspor’a, Sakarya’ya ve tüm spor kulüplerimize hayırlı olsun..
Demek istendiğinde İl’e farklı hizmetlerde kazandırılabiliniyor..
Hayırlara vesile olsun, tebrikler..

8 Ekim 2017 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SÜRPRİZ AMA YERİNDE BİR ATAMA

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara