KÖYDE YAŞAM NASIL GÜZEL OLMALI

HAMDİ ŞENOĞLU


Köy deyince aklımıza hep doğal yaşam gelir, buğday harmanı gelir, hayvan bakımı gelir, akşamları kahvelerde kibrit oyunu gelir ya da akşamları kümesin birinden tavuk alınıp pişirilir hep beraber yenir ya da konuşması güzel arkadaşların hatıralarını dinlemekle geçer. Sabahları hayvanlar meraya gider, akşam döner. Sabah insanların bir kısmı tarlaya, bahçeye gider. Kadınların bir kısmı ev temizliği, ekmek yapımı, çamaşır… Vesselam hiç iş bitmez. Bilhassa kadınlar hiç boş durmaz.

Köyde yaşam hep monotondur. Dışardan güzel gözükse de devamlı kalanlar için sıkıcıdır. Bir müddet sonra depresyona kadar gider. Huzursuzluk devam eder gider. Depresyondaki insan nasıl mutlu olsun!

Köylerimizdeki yaşam için cumhuriyetin ilk yıllarında örnek köy projeleri yapılmış ama uygulamalarda aksaklıklar oluşmuş, başarılamamış. Köylerimizde yaşayan insanların çoğu çiftçilik yapmaktadır. Köylerimizi daha bir yaşanabilir bir alana çevirmek gerekir. Köyümüzde insanların mutlu olabileceği şekilde planlamak gerekir.

Köylerimizin yerleşim planları mutlaka bitirilmeli, köylere mahsus imarlar geliştirilmeli, evler mutlaka bahçeli olmalı, meydanı olmalı, en önemlisi kadınların dinlenebileceği, eğlenebileceği sosyal tesisleri olmalı.

Kooperatifleşmeli, el sanatları kursları mutlaka olmalı, hatta gelir getirilebileceği şekilde geliştirilmeli, zaman zaman psikolojik, sosyolojik eğitimler verilmeli, kütüphanesi faydalanılabilecek şekilde dizayn edilmeli, yerel sanatlar mutlaka geliştirilmeli ve sergilenmeli.

Toplu yaşamı, yardımlaşmayı mutlaka dizayn edilmeli, Köyü yaşanabilir, gıpta ile bakılabilir şekle getirilmeli. Kızlarımız köyde kalmak istemiyor, anlatılanlar geliştirilerek köyde dizayn edilirse Köyden göç önlenir. Herkes köyde yaşamak ister.

Köyde yaşam güzelleştirilmezse hiçbir projemiz başarılı olamaz. Büyükşehir Belediyesinden pilot köy çalışmalarını bekliyoruz.

Köylü mutlu olursa şehir de mutlu olur, ülke de  mutlu olur.

26 Mayıs 2017 , Cuma
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

FIRSAT KOLLUYORLAR

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara