ELLERİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMENLERİMİZ

YUSUF CİNAL
yusufcinal@gmail.com


Sevgili okurlar,
Sakarya’da öğretmenlerimizin, sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif kalkınmada büyük katkıları unutulamaz…
Başta ‘Köy Enstitülerinin’ mekanlarından biri olan Arifiye Öğretmen Okulu, Adapazarı Sanat Okulu ile merkez ve ilçe ortaokul ile liselerinden mezun edilenler, Sakarya’nın gelişmesine, içte ve dışta büyük katkılar sunmuşlar, gelecekte ülkeye gönüllü hizmet edecek gençlerin yetişmesinde de, öncü rolü oynamışlardır..
O efsane öğretmenleri unutmak olur mu?
Bir ‘öğretmen’ olarak, görev yaptığım Akyazı İlçesi’nde, hala öğrencilerim, meslektaşlarım ile her zaman gönül muhabbetlerim, fikir alış-verişlerim her alanda sürüp gidiyor..
Hele Ali Rıza Binboğa’nın söylediği o şarkı, akıllarımızdan hiç çıkmaz:
-Öğretmen öğretir, A.B.C..
Aslında öğretmenlerimizin öğrettiği A.B.C’nin de çok ötesindedir..
Akyazı Alaağaç Köyü İlkokulu öğretmenimiz Bilal Bilmiş, Kayserili Mehmet Hashalıcı ve diğerleri, sonra Akyazı Ortaokulu, İbrahim Erol, Muzaffer Kurugöl, İsmail Bayraktar, Turgut Altınküpe, Evliya Parlak, Akyazı Lisesi öğretmenlerimiz ve mesleki görev yaptığım Akyazı Lisesi meslektaşlarım Mesut Papatya, Adem Akdoğan ve diğerleri ile verdiğimiz ‘eğitim’ mücadelesi unutulur mu?
Öğrencilerimiz arasında bulunan ve bir anne Sabiha Lina Coşkun’un geçtiğimiz günler, ‘Kadın ve çocuk, şiddet’ konusunda yazdığı bir yazıyı alıp, gazetemize taşıdım..Yine sanal ortamda öğrencilerimizin birbirinden güzel,ülke meselelerini irdeleyen yazılarına hep ‘ beğeni’ şerhi düştüğüm gibi, hala bizi takip eden emekli öğretmenlerimiz Sevim Türemen ve muhterem eşine de buradan sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz..
İnanın, şu an adını hatırlayamadığım daha nice öğretmen arkadaşımız ve öğrencilerimiz var..
Sevgili dostum Akyazılı Kenan Certel, öğretmenlik mesleğinde verdiği büyük hizmetlerden sonra, şimdi insanına, bir basın mensubu olarak hizmet vermeye devam ediyor.
O’nun köşesinden yine Akyazı’da görev yapmış muhterem Nevruz Banoğlu öğretmenimiz hakkında bir bilgi beni çok sevindirdi ve duygulandırdı..
Haberde,’ Akyazı İlkokulu’nun adı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 12.12.2016 tarih ve 314 Sayılı Komisyon kararı ve bu kararın Valilik tarafından da onaylanması ile Sakarya ve özellikle de doğum yeri olan ve yıllarca da öğretmen olarak görev yaptığı Akyazı’ya, yardımları, bağışları ve yaptırdığı eserlerle tanınan ve son alarak da Sakarya Valiliği ile yaptığı protokol sonrası, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışladığı 7 Otomobil ile gündeme gelen, Akyazılı emekli öğretmen’ Nevruz Banoğlu İlkokulu’ olarak değiştirildi’ yer alan bilgileri, beni ziyadesiyle mutlu etti.
Değerli öğretmenimiz Nevruz Banoğlu’nun adını Akyazı’da sıkça duyanlardanım...
Son olarak, bir Adapazarı sohbetimizde, Sakarya’ya bir öğretmen olarak hizmet vermiş ve ilk basın çalışmalarına büyük katkılar sunmuş, ilerlemiş yaşına rağmen gençlere taş çıkartacak bir şekilde, mesleğinin gereğini yapan Sevgili Abdullah Çelik, Nevruz Banoğlu’ndan söz etti..
Hemşerim Nevruz Banoğlu öğretmenimiz, Akyazı Konuralp İlkokulu girişine bir muazzam giriş kapısı yaptırmış, ayrıca birçok ilkokul avlusuna  da çeşmeler yapılmasına vesile olmuş.
Nasıl mutlu oldum bilemezsiniz..
Bu tür hizmetlere öncülük eden ve kendisi de, karınca- kararınca hizmetlerden çekinmeyen Abdullah Çelik hocamıza, sağlık ve afiyetler dilerim..
Öğretmenlerimiz Cumhuriyet değerlerini yaşatma yolunda olduğu kadar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının,memleketin gelişmesi, insanımızın bilgilenmesindeki  fikir ve düşünceleri peşinden koşmuşlardır..
Bugün iyi, ya da kötü, öğretmenlerimiz ile ilgili hepimizin farklı anıları yok mudur?
İstanbul’da yaşamasına rağmen, ili Sakarya’yı, doğup büyüdüğü ilçesi Akyazı’yı unutmayan, değerli öğretmenimiz Nevruz Banoğlu’nun sergilediği alicenaplık takdire şayandır..
Dünya malı, dünyada kalıyor..
Bir ilin, bir ilçenin, bir köyün varlıklıları, kalıcı eserler bırakmak istiyorlarsa, adlarını yaşatmada tereddüt etmeden, eğitim kurumlarına yardım etmeli, yeni eğitim kurumlarının ortaya çıkmasına katkı sunmalarıdır..
Unutmayınız ki, insanlar ölür, eserler kalır..
Ne mutlu adlarını bu şekilde yaşatanlara ve ülkeye, memleketine hizmet sunanlara..
Öpüldünüz öğretmenim!
Saygılar..

14 Ocak 2018 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 


 

YAZARLAR

BİZİM BAHÇE

DAVASIYLA EVLİ HANIM

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara