ADA POSTASI’NDAN BUGÜNLERE…

YUSUF CİNAL
yusufcinal@gmail.com


Sevgili okurlar,
Yurt dışında yaşayan bir Sakaryalı olarak sizleri özellikle, Türkiye’nin ‘dış politikası’ ile ilgili bilgilendirmelerimiz devam ediyor.. Elbette, bu demek değildir ki, ‘gözden uzak olanlar, gönülden de ırak oluyor!’
Ne kadar uzakta olsak ta, Sakarya’yı özlemle takip ediyor, sorunları ile hem dem oluyor, arkadaşlarımız ile günlük iletişimimiz devam ediyor..
Özellikle Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun , Sakarya’da basın hizmetinde bulunanlar ile bir ‘kahvaltı’ ortamında buluşması ve onları dinlemesi fevkalade önemlidir..
Bir başka gözlememiz o dur ki, basın mensubu arkadaşlarımızın, Sakarya’ya farklı görevler ile gelenleri ziyaret ederek, tanışması ve onlara başarı dileme noktasında düğümleniyor..
Düne göre Sakarya’da artık bir basın ordusu oluştu.. Dün, Adapazarı ‘bakırcılar sokağı’ içine sıkışmış olan gazeteci büyüklerimizin bile, bugün övünerek söz edeceği bir ‘basın Sektörünün’ oluşması tesadüfi değildir.
1954 Yılında il olan Sakarya’da, bu tarihten önce de gazeteler hazırlanıp yayınlanıyordu.. Bunlardan birini bir dostumdan edinme imkanı buldum.. ‘Ada Postası’ adını taşıyan bu 1948 tarihli 2 yıllık,22 Haziran 1948 tarihli ve 85.sayısında zamanın Başbakanı Hasan Saka’ ve hükümeti ile ilgili bilgiler sunuyor bizlere.. Ayrıca Adapazarı Belediye Başkanı İzzet Enez meclis üyelerinden Nüzhet Yığın ile birlikte Ankara’ya gideceklerini ve bir su işi ile ilgili destek isteyeceklerini yazıyor.
Yine gazetenin birinci sayfasında  ‘Akyazı’da Altın Getiren Dere’ başlığı altında  Kerem-Ali dağlarından aşağı akan derelerin ‘altın’ getirdiği irdeleniyor.. Yine gazetenin birinci sayfasında ‘Adapazarı Akşam Kız Sanat Okulu Sergisi’ ile diğer haberlere yer veriliyor..
O Yıllarda, ilan alma amacına hizmet etse de bu gazeteler çok önemsenirdi..
Şimdi Sakarya’nın ‘Maşallahı’ var!
Ofset gazetecilik anlayışının öncülüğünü yaptığımız yıllardan bu yana Sakarya, ‘ gazetecilik’ alanında büyük başarılara imza attı.. Birbirinden renkli gazetelerimiz var.. Hem de, siyasetten, ekonomiye, aktüaliteden, spor ve magazin haberlere kadar, dolu, dolu haberler gazete sayfalarında yer alıyor.
Tüm bu yeniliklere, gelişmelere rağmen, Sakarya’da, gazetecilik olgusu kente tam hizmet eder noktada değil!
Şöyle bugün,’ falan yazar, ne yazmış’ denilerek takip edilen bir yazar noktasında adı öne çıkan bir meslektaşımız yok!?
Şöyle ses getiren haberlere ima attığı için, tercih edilen gazetemiz de yok!
Oysa Sakarya bağrından çıkardığı kalemleri İstanbul medyasına göndermeyi başarmış bir kaynağa sahip.. ‘Meslek’ alanı birçok arkadaşımıza iş sağlasa da, eğitim düzeyini yukarı çekemememiz, sektörün bu manada dolgun ücret, iş garantisi sağlamaması, internet gazeteciliğinin ‘bedavacılığı’ yaygınlaştırması, meslek içinden yetişenlerin imkanlarının kısıtlığı, siyasi baskılar, ekonomik nedenler ile daha birçok sebebin bunu engellediği söylenebilir..
Bütün bu olumsuzluklara rağmen, gazetelerin günlük olarak hazırlanıp, okuyucuya sunulması her şeyden çok önemlidir..
İl bünyesinde hizmeti sürekli kılan cemiyet, birlik ve sivil organizasyonların geleceğe dönük, seminerler, konferanslar, bilgilendirmeler adı altında toplantılar yapması, birliktelik yemeklerinde buluşulması, bir şekilde gazeteci meslektaşlarımızın bir araya getirilmesi, gelecek açısından ümit-var girişimlerdir.
Bu manada RATED’in düzenlediği  ‘ eğitim’ seminerlerini fevkalade yerinde buluyor ve destekliyorum. Bu toplantılarda buluşulması, bilgilerin paylaşılması, sorunların tespiti ve çözüm noktalarının araştırılması, Sakarya Basını tarihinde mutlaka yerini alacaktır..
Önemli olan, geleceğe dönük çalışmalar ve tarihe notlar düşerek, mesleğin özendirilmesidir..
Sakarya, alaylı da olsa, kendi içinden, kendi habercilerini, yazarlarını yetiştirdiği gibi siyasetçisini, iş adamını, mühendis, doktor, eğitimci, aydın insanını ve spor adamını yetiştirmiş bir kent olma yolunda da kararlı adımlar atıyor.
Bu manada, gazetecisi ile iş adamı ile siyaset ve aydın kesimi yanında, spor dünyası ile bütünleşmiş bir kent için, herkes elini taşın altın koymalı ,fitne-fesattan uzak durmalıdır..
Sakarya, bunu başaracak malzemeye sahip illerden biridir..
Yeter ki, farkında olalım, özveride bulunalım ve iyi niyet duyguları içinde ‘sosyal, kültürel olguya’ hizmet edelim..

***
Sevgili okurlar, sizlere bu hafta dış politikadan, Türkiye-AB ilişkilerinden, NATO skandallarından, Suriye, Irak topraklarındaki rezilliklerden, Türkiye-İran arasındaki gelişmelerden, İspanya Katalonya’dan söz etmedim..
İstedim ki, uzaklarda olsak ta,’Sakarya’nın, yeşilini, siyahını konuşalım..
Sakarya’nın yeşilini,siyahını….

19 Kasım 2017 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALANDÜZÜ CAZİBE ALANI HALİNE GELİRKEN

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara