AB-I HAYAT (6)

U. Fevzi Günal
ugurfevzi54@gmail.com


Bismillahirrahmanirrahim

Allah(c.c.) insanı yalnız kendisine ibadet etmek için yaratmıştır. Başka bir amaç arayan  beyhude bir çaba içindedir. İbadet abd kökünden türetilmiş bir kelime olup kul,  köle, Abdullah da ki gibi Allah’ın kulu, kölesi manasındadır. Allah’ın halk ettiği her şey O’na kul ve köledir.

Hal böyle ise demek ki insan Allah’tan  başka bir şeye kulluk edemez. Bu gerçeğe itiraz edemez. Buna boyun eğer. Sonsuza kadar bu gerçeği içine sindire sindire yaşar. İbadet etmesi ise bir hak gereği vazifesi ve borcudur. Bu gerçeği idrak edenler canı gönülden yaparlar tam bir teslimiyet içinde. Edemeyenler ise bir idrak eksikliği bir şuur eksikliği  içinde bocalayanlardır. Bocalamak bilgi eksikliği veya yanlış bilgilenmenin sürüklenişidir.  Bu sürükleniş sonuçları itibarı ile insanı koskocaman bir zan heyulasına, aslından hakikatinden uzak bir serap peşinden gitmesine sebep olur.

Kulluk demek bir kuşatılmışlığı ifade eder her tarafından, her şeyiyle. Tam bir teslimiyet gerektirir. Zaten teslim olmaktan başka bir seçenek yoktur kulun önünde. Batıl şeylere uymak saçmadır. İnsan çoğu zaman zanlarına uyar. Batıl aslı astarı olmayan şey demektir. Aslı astarı olmayan şeylerden  Allah’a sığınmak tek O’na kul olmak kurtuluş çaresidir.

9 Aralık 2017 , Cumartesi

Yazıya yazılan yorumlar

Tarih : 10 Mart 2018 , Cumartesi

c.başkanımızı, milletimizi ve ülkemizi ço seven bi

Sn. C. Başkanımızı çok seviyor ve takdir ediyoruz. Bu nedenle de 16 seneden beri ona rey veriyoruz. Hala alternatif olmadığı için yine de vereceğiz. Ancak, C.Başkanımız çok yoruldu. Kolay değil, 16 sene iç ve dış bir çok zorlukla güreşti.Yorulması normal.Başka biri olsa, belki 8 senede yorulurdu. O, 16 sene dayandı. Ama, çok yorulduğu her hal ve tavrından belli.Artık, aldatıldık, yanıldık, bizimde vebalimiz var demek zorunda kalıyor.En son İslami yorum ve hükümlerle ilgili; 14 Asır önceki hükümlerle bugün hükmedilmez demesi de bunu gösteriyor.Yoksa bu lafı söyleyecek bir yapı da değil. Yüzü de eskidi artık. Artık dinlenmeli, önümüzdeki seçimde kendi değil de, uygun göreceği yorulmamış, yıpranmamış, yüzü eskimemiş bir adayı koymalı.Bunu yaparsa, hem kendine hem de ülkeye büyük iyilik yapar.Onu ve ülkemizi çok ama çok sevdiğimiz için böyle düşünüyoruz. Yazarlar olarak, bunu gündem etmeli, c.başkanımız ve ülkemiz için doğru olanı söylemeliyiz. Onu çok sevdiğimizi tekrar ederek. Hem il başkanı Sakarya da atandı, neyin kongresini yapıyoruz, seçilmiş olanı mı seçeceğiz?

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

HAYIRLI BİR YATIRIM

Çok Okunanlar
  1. Bugün
  2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara