YENİ SINAV SİSTEMİNİ DEĞERLENDİRDİ


SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, yeni üniversiteye giriş sınavı hakkında, "Öğrenci bu sistemle stresten biraz olsun uzaklaşmış olacak. O bakımdan olumlu bir adım” dedi.

Milyonlarca öğrenciyi ve ailesini yakından ilgilendiren üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemine dair İhlas Haber Ajansı'na değerlendirmelerde bulunan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, kişinin sadece bilgisini test etmek yerine beceri ve yetkinliklerini de ölçülebilecek hale getiren yeni sınav sisteminin olumlu bir adım olduğunu belirtti. Yeni sistemle birlikte eğitim sisteminin yürürlüğü ile sınavlar arasında da uyumluluk ve uyum olacağını dile getiren Elmas, sistemin daha da basitleşeceğini ve öğrencinin sınav stresinden biraz daha uzaklaşabileceğini ifade etti. Yeni sistemle ilgili atılan adımların çok olumlu olduğunu söyleyen Rektör Elmas, "Dünya'da artık eğitim-öğretim daha önce de birkaç kez bunları açıkladık, herkeste açıklıyor, Türkiye'de bunun peşinde. Hem milli eğitim, hem yükseköğretim, hem mesleki yeterlilikler kurumu olarak dört koldan eğitim-öğretimi ilkokuldan, orta, lise, üniversite, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktoraya kadar her kademede tanımlayalım. Bu kademede öğrencilerden hangi bilgi, beceri yetkinlikleri beklediğimizi de açıklayalım ve eğitimi böyle sürdürelim paydaşlarla birlikte. Aslında dünyada bugün gelinen nokta bu. Burada sorun şu; sınavların buna uygun yapılmama sorunu vardı. Şu andaki yapılan adımlar aslında bu normlara uygun hale getirmeye yönelik çok olumlu adımlar. Örneğin TEOG sınavının dönüştürülmesi, açıklandı tam netleşmedi ama buradaki açıklama eğitim-öğretim süreçlerindeki yapılanların değerlendirilmesine yönelik bir şey olacak umudundayız. Açık uçlu sınavlar, eğitimdeki derslerin ortak değerlendirilmesi gibi" dedi.

“ÖĞRENCİ STRESTEN BİRAZ OLSUN UZAKLAŞMIŞ OLACAK"
Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemiyle ilgili konuşan Elmas, "Üniversite giriş sınavları açıklandı, bu konuda çok yorumlar yapılıyor. Ama atılan adımda yine bu evrensel yaklaşımlara uygun yani kişilerin yeteneğini ölçüp, sonra alanlarına uygun sınav yapıp, buna göre yerleştirilecek. Bu sistem ileride daha da sadeleştirilebilir ama atılan adım, ilk önce atılmış adımdan daha ileride bir adım. Bu gelişmelere uygun bir adım. O bakımdan bu adımı çok olumlu buluyorum. Açık uçlu sınavlar, yetkinlik-beceri ölçmeye yönelik sınavlar yapılarak desteklenirse bu sistem daha basitleşmiş olacak. Öğrenci bu sistemle stresten biraz olsun uzaklaşmış olacak. Tamamen uzaklaşmak mümkün değil, neticede bu bir sınav, yerleştirme ve seçme sınavı" diye konuştu.

“BECERİ VE YETKİNLİKLER DE ÖLÇÜLECEK"
KPSS, Yabancı Dil ve diğer sınavların da bu sisteme dönüştürülmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Elmas, "O bakımdan bu da olumlu bir adım. Gelecekte bu KPSS sınavları gibi Yabancı Dil Sınavları gibi diğer sınavlarda aslında buna dönüşmeli. Yani kişinin sadece bilgisini test etmek değil, beceri ve yetkinliklerini de ölçer hale gelinmeli. Böyle olduğu zaman aslında eğitim sistemimizin yürürlüğüyle sınavlar arasında da bir uygunluk, uyum olacaktır. O bakımdan bu adımları hem TEOG için hem yükseköğretim sınavı için, adı değişti şimdi bununla ilgili adımlar bence olumlu adımlar. Tabii ki eleştirilebilir çünkü eğitim milyonları ilgilendiren bir husus. Ama burada önemli olan, dünyadaki gelişmelere uygun bir adım. Daha sonrasında bu sistem üzerinden bazı değişmeler de zamanla yapılabilir" şeklinde konuştu.

15 Ekim 2017 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi 4.olağan genel kurulu 24-25 Şubat tarihlerinde yapılacak. Yenilikçi Jeofizik Mühendisleri Hareketi üyeleri seçime hazır olduklarını söyledi.
YENİLİKÇİ JEOFİZİKÇİLER SEÇİME HAZIR KAÇAKÇILARA NEFES ALDIRILMIYOR! BALIĞA GİTTİĞİ DAĞDA KAYBOLDU! KANALİZASYON ÇÖPLÜK DEĞİL! ÖZEL HAREKATÇILARA EĞİTİM ‘DETAYLA FARK YARATIRSINIZ’ KAYA, İŞKUR DESTEKLERİNİ ANLATTI AKILLI EKRANLARLA KOLAY ULAŞIM

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

YİNE HIZLI TREN VE GÜCENDİREN UYGULAMA

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara