GEYVE’DE BUĞDAY HASADI BAŞLADI


Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, çiftçileri uyararak buğday ve arpa taban fiyatının açılıncaya kadar beklemelerini, acele ederek mahsullerini ucuz fiyata tüccara vermemelerini istedi.

Pınar, hava sıcaklıklarının normalin üstünde seyretmesi nedeniyle arpa ve buğday hasadının aynı zamanda başladığını ifade ederek, üreticilerin hasadını yaptırdıkları arpa ve buğdaylarını taahhütname karşılığında Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) verdiğini belirtti.
Ürünlerini TMO'ya vermeyen çiftçilerin ise ürünlerini tüccara sattığını ifade eden Pınar: "Çiftçilerimiz, taban fiyat açıklanıncaya kadar çiftçilerimiz beklesin. Acele ederek ucuz fiyata buğdaylarını vermesinler. TMO Şu anda taban fiyatları; 98 kuruş ile 70 kuruş arasında değişiyor.”dedi.
Pınar sözlerini şöyle sürdürdü: "Hasadın yoğunluğuna ve yüksek rekolteye bağlı olarak piyasa fiyatlarının gevşemesi sonucu bugün itibarıyla TMO'nun müdahale fiyatını açıklaması ihtiyaç. Bunu gidermek için açıklamayı yapma zarureti doğmuştur. Bazı bölgelerde ekmeklik buğday ton bazında 980 TL üzerinde işlem görmektedir. Bazı bölgelerde de 850 ila 900 TL arasında işlem görmeye başladığını müşahede etmiş bulunuyoruz. Bunu dikkate alarak Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın fiyatı tabii ki bir taban fiyat. Bu taban fiyat üzerinde değer bulacak, buna inanıyoruz. 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatı, ton başına 940 TL olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5'e kadar da ilave artış uygulanacaktır. Bu durumda üreticimiz
TMO’nun buğday taban fiyat alımı; 98 ile 94 kuruş arasında değişiyor. Ekmeklik kaliteli buğdayın kilosu 98 kuruş, beyaz-kırmızı karışık proteinli buğdayın kilosu 94 kuruş, düşük kaliteli makarnalık buğdayın kilosu 85 kuruş, düşük kaliteli buğdayın kilosu 76,5 kuruş, yüksek kaliteli makarnalık buğdayın kilosu 1 TL olarak belirlendi. Kalitesi yüksek olan buğday için %5 ye kadar varan prim veriliyor." Şeklinde konuştu.
Kulfallar Mahallesi’nden Buğday üreticisi Murat Koyun: “Verdiğimiz uğraş, harman makinesi ile biçtirip ambara koyma, çuvallama işçilik yaptığımız masrafı karşılamıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık kaldık.”ifadelerini kullandı.

5 Ağustos 2017 , Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

CEVAT EKŞİ BAŞARILI OLUR MU!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara