SOSYAL MEDYA ÇOCUĞU OLUMSUZ ETKİLİYOR


Çocuk-Genç ve Erişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Semerci, sosyal medya reklamlarında kullanılmanın çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebildiğini belirtti.

Çocuk-Genç ve Erişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci, sosyal medya reklamlarında kullanılmanın çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebildiğini belirterek, "Ergenliğe doğru küçükken komik gelen şeyler, utandırıcı olmaya başlar. Bunları (sosyal medyada) paylaşan ebeveynlerine öfke duyarlar." dedi.

FOTOĞRAFLARIN KONTROLSÜZ YAYILMASI
Semerci, annelerin çocuklarına ilişkin ayrıntıları başkalarıyla paylaşmayı sevdiğini söyledi. Semerci, kendileriyle ilgili ayrıntıların başkalarıyla fazlaca paylaşımının çocukları zamanla rahatsız edeceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Özellikle ergenliğe doğru küçükken komik gelen şeyler, utandırıcı olmaya başlar. Bunları (sosyal medyada) paylaşan ebeveynlerine öfke duyarlar. Bu olayın bir kısmı. Diğer bir grup çocuk içinse çok göz önünde olma, aynı küçük yaşta oyuncu, şarkıcı vesaire olan çocuklarda olduğu gibi bütün ilgiyi toplama, sevilme aracının yolu olarak görülüp diğer yönlerinin gelişimini engelleyebilir. Bu da diğer bir yönü. Bu ilgi, çocuk büyüdükçe aynı şekilde sürmeyecektir. Bunun sonucu olarak ilgiyi sürdürmek için uğraşların getireceği sorunlar, ilgi kaybının getireceği çökkünlükler ve nice beklenmedik sorun ortaya çıkabilir."

ÇOCUK İSTİSMARCILARI
Çocuk yaştaki bireylerin uygun olmayan kıyafetlerle ve makyaj yapılarak medyanın her alanında yer almasının getireceği olumsuz sonuçlara vurgu yapan Semerci, "Çocukların yaşlarına uygun olmayan kıyafetlerle, makyajlı ya da sağlıklı olmayan kişilerin kullanımına müsait fotoğraflarının kontrolsüz bir şekilde sosyal medyada yayınlanmasının çocuk istismarcılarına kolaylık sağlayıcı olduğunu söylemek için sanırım uzman olmaya gerek yok. Bir iki haber okumak, bir iki film seyretmek bile çocuğunuzu korumak için yapmanız gerekenler konusunda bilgi verebiliyor. Kendi çocuklarımız üzerinde haklarımız olduğundan daha çok sorumluluklarımız olduğunu unutmamakta yarar var. Bu durum hem kız hem de erkek çocuklar için geçerlidir." değerlendirmesinde bulundu. 

23 Temmuz 2017 , Pazar
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALANDÜZÜ CAZİBE ALANI HALİNE GELİRKEN

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara