3+1 MODELİ YAYILIYOR


Sakarya Üniversitesi’nin istihdam ve nitelikli iş gücü amacıyla iş dünyasıyla üniversiteyi buluşturduğu mesleki eğitim uygulama modeli olan 3+1, diğer üniversitelerde de uygulanmaya başladı.

Sakarya Üniversitesi’nin tüm meslek yüksekokullarında ve tüm programlarında başlattığı eğitim modeline Manisa Celal Bayar Üniversitesi de geçme kararı aldı.
Yükseköğretim Kurulu ( YÖK) tarafından desteklenen ve diğer üniversitelere de tavsiye edilen bir dönem iş yerinde eğitim modelinde öğrenciler kendi alanlarıyla ilgili bir işletmeye üniversite tarafından yerleştiriliyor ve sigortası da üniversite tarafından karşılanıyor. İş dünyasının eğitim dünyasıyla birleştiren projeyle işletmeler insan kaynaklarını oluşturabilirken, üniversiteden de bilimsel destek alabiliyorlar. Öğrenciler ise mezun olmadan iş sahibi olabiliyor veya iş deneyimi kazanabiliyorlar.

CELAL BAYAR HEYETİ SAKARYA’DA
Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu yetkilileri Sakarya’da bir dizi incelemelerde bulunarak Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü’ndeki toplantıya katıldılar. Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda 3+1 Eğitim Modeli ve uygulamaları hakkında paylaşımlarında bulunuldu. Modelin öğrencilere uygulama becerisi kazandırmada son derece etkili olduğunu, aynı zamanda öğretim elemanlarını ve iş dünyasını yakınlaştırdığını belirten Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, uygulamanın 4 yıldır başarıyla sürdürüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Sarıbıyık, uygulama sürecinde periyodik olarak alınan geri bildirimlerle sürekli iyileştirme yapıldığını ve memnuniyetin günden güne arttığını söyledi.

3+1’E GEÇİŞ KARARI
3+1 Eğitim Modeli’nin yükseköğretimdeki beceri kazanımında önemli bir rol oynadığını ve öğrencilerin mesleki gelecekleri açısından yol gösterici olduğunu belirten Turgutlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. M. Kenan Yalınız, uygulamaya geçiş konusunda hazırlıkların önemli bölümünün tamamlandığını söyledi. Sakarya Üniversitesi’ne ve bu bağlamda Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık’a teşekkürlerini sunan ve yapılan toplantı ile uygulama hakkındaki tüm detayları aldıklarını belirten Prof. Dr. Yalınız, 2017-2018 Bahar Yarıyılı içerisinde Celal Bayar Üniversitesi olarak 3+1 Eğitim Modeli’ni uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

TALEPLER ALINIYOR
16 hafta boyunca tam zamanlı olarak işletmelerde görev alacak Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri için, işletmelerden öğrenci talepleri alınmaya devam ediyor. İşletmeler alanlarıyla ilgili öğrenci taleplerini http://muys.sakarya.edu.tr adresinden online olarak gerçekleştirebiliyorlar.  

13 Temmuz 2017 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

YENİ SAKARYA’DA 65. ŞEREF YILI..

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara