UĞUR’DAN TEOG KARİYER DESTEĞİ


Sakarya Uğur Okulu Kurucu Temsilcisi Yavuz Müftüoğlu, TEOG tercihlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sakarya Uğur Okulu Kurucu Temsilcisi Yavuz Müftüoğlu, “Bilindiği gibi TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavlarının ardından, okul puanlarının da dahil edilerek hesaplandığı Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) 30 Haziran tarihinde açıklandı. Sonuçlara göre Türkiye genelinde 500 tam puan alan öğrenci sayısı 176 olarak ilan edildi. 15 binin üzerinde öğrencinin TEOG-2’de tam puan almasının ardından, açıklanan YEP ile bu sayının 176’ya düşmesi okul puanlarının yerleştirme puanları için çok önemli bir faktör olduğunu kanıtladığını belirti” dedi.

DAHA VERİMLİ
Yavuz Müftüoğlu, TEOG sınav sistemini bir yıl daha tecrübe etmiş olmanın verdiği istatistiki değerler ve öğrencilerde oluşturduğu psikolojik durum göz önüne alındığında; okul puanları ve başta TUBİTAK ek puanının yerleştirme puanına eklenmesinin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın güncel açıklamalarda belirttiği okul aktivitelerinin de önümüzdeki yıllarda ek puan olarak dahil edilecek olmasının sınav sisteminin güvenilirliği ve geçerliliği anlamında verimli olduğunun vurguladı.

YÜZDELİK DİLİM DİKKATE ALINMALI
Müftüoğlu,  14-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak TEOG tercihleri ile veliler ve öğrenciler için heyecanlı süreCin başladığını belirterek Tercih süresinde dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde belirtti.
“Tercih döneminde hem velilerin hem de öğrencilerin dikkat etmeleri gereken önemli hususlardan ilki kapanan okullar sebebiyle, puanı yüksek öğrencilerinde yüzdelik dilimlerde yer alacak olmaları. Geçmiş yıllarda yapılan TEOG sınavlarının sonuç analizlerine baktığımızda, yerleştirme puanlarında bu yıl 1-2 puan yükselme olacağını öngörüyoruz. Rehber öğretmenlerin tercih desteği sunarken, öğrencilerin yüzdelik dilimleri üzerinden alternatifli olarak tercih listeleri oluşturmaları ve 25 tercih hakkını dikkatli bir şekilde kullanmaları gerekiyor. Listeler oluşturulurken okulların üniversitedeki başarıları, öğrencinin ilgi ve yeteneklerine uygunluğu, fiziki koşulları ve ulaşım olanakları da göz önünde bulundurulmalıdır.
Önemli bir diğer husus ise YEP eşitliği durumunda öğrencinin sırasıyla hangi durumlarda öncelik kazanacağı. YEP eşitliği olması halinde tercihlerde sırasıyla; Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı üstünlüğüne, 8’nci,7’nci ve 6’ncı sınıf başarı puanlarına, tercih önceliğine, eşitliğin devam etmesi halinde de özürsüz devamsız gün sayısının azlığına bakılarak değerlendirmeler yapılacak.“

YGS VE LYS HAZIRLIKLARI
Müftüoğlu, “Bu yıldan itibaren YGS ve LYS kursları tek derse yönelik olacağı için sınava hazırlık çalışmasını okulların yapması gerekecek. TEOG tercihi yapacak öğrencilerin, seçecekleri okulun eğitim kalitesinin yanı sıra sınava hazırlık sürecindeki başarısına da dikkat etmesi yararlı olacaktır.” önerisinde bulundu.

UĞUR OKULLARI YANINIZDA
Yavuz Müftüoğlu, “Uğur Okulları, 49 yıllık sınav deneyimi ve birikimi ile ücretsiz TEOG tercih danışmanlığı hizmeti sunmaya hazır. Uğur TEOG Tercih Ofisleri ile hedef öğrencilere kariyer eğilimleri ve hayalleri doğrultusunda, doğru lise tercihi yapmaları konusunda danışmanlık hizmeti sunmaktadır” dedi. Ayrıca, Uğur Okullarının 104 okul, 13 kampüs ve tanıtım ofislerinde uygulanacak olan hizmet 12-24 Temmuz tarihleri arasında devam edeceğini belirtti.

UZMAN EKİP
Tercih döneminde, Uğur Okulu’nda görev yapan uzman psikolojik danışman ve rehber öğretmenin her öğrenciye özel olarak hizmet vereceği tercih ofisinin tüm öğrencilere açık olacağı belirtildi. Hizmetten yararlanmak isteyen öğrenci ve velilerin okulu arayarak randevu almaları yeterli olacak. Uğur TEOG Tercih Ofisleri hafta içi her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet verecek.
Yavuz Müftüoğlu, öğrencilerin TEOG başarılarına göre burs imkânı sağlandığını belirtip bütün öğrencilere yerleşecekleri okullarında şimdiden başarılar dilediğini belirtti. 

11 Temmuz 2017 , Salı
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

YENİ SAKARYA’DA 65. ŞEREF YILI..

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara