KAN VERMEK MEDENİYET ÖLÇÜSÜDÜR


Sakarya Kızılay Kan Merkezi, Geyve'de kan bağışı kampanyası düzenledi. Geyveliler kan bağışına yoğun ilgi gösterdi.

Kan merkezinden gelen; Dr. Mustafa Kalaç, Flebotomistler Reyhan Akseki Ateş, Murat Kocaman ile Gökhan Gül Geyve Belediye binası önünde gönüllü vatandaşlardan kan bağışı topladı.

Kan bağışçısı Geyve Gençlik ve Spor İlçe Müdür Yard.Yusuf Yıldız: “Canlıların ve bilhassa insanların hayatlarının devam etmesi için kan önemli bir unsurdur. Ülke olarak, kendi kanlarımızı kendi bünyemizden tedarik etmeliyiz. Bizim kültürümüzde insanların ihtiyaçlarını görenin ALLAH(C.C.)da ihtiyaçlarını görür. Bir insan kurtarmak, bütün insanları kurtarmak gibidir. Onun için kan bağışına önem vermeliyiz.”ifadelerini kullandı.

BİR DAMLA KAN HAYAT KURTARIR
Gönüllü Kan bağışçısı Geyve Ali Kır: “Üç ayda bir periyodik olarak kan vermediğimiz zamanlarda rahatsız oluyoruz. Kan verdiğimiz zaman ise daha rahat ve dinç oluyoruz. Bir damla kan bir hayat kurtarır. Kan vermeğe gelen gönüllü insanların yanında bir arkadaşlarını daha getirmeleri çok iyi olur. Hemşehrilerimizi gönüllü kan vermeleri için davet ediyoruz. Şimdiye kadar belli bir sayının üzerinde kan verdiğim için; Teşekkür belgesi ile Madalya verdiler.”şeklinde konuştu.

VATANDAŞIN AYAĞINA KADAR HİZMET
Ekip başkanı  Dr. Mustafa Kalaç: “Kan vermek ülkeler için bir medeniyet ölçüsüdür. Türkiye’de kan bağış oranı %1,5 civarındadır. 18–65 yaş arası erkek-bayan herkesten kan bağışı almaktayız.
Gereken kontrol ve muayeneleri yaparak kan almamız vatandaşın 15–20 dakika gibi bir zamanını almaktadır. Böylece hasta yakınlarını da kan vermek için kan merkezine kadar yormayıp hizmeti vatandaşın ayağına kadar götürmekteyiz.
Aynı zamanda periyodik olarak bağışlayacağımız kan hem kendi sağlığımız açısından elzem olduğu gibi kendimizden maada üç kişinin dahi hayatını kurtarmış oluyoruz. Gelişmiş ülkelerde düzenli olarak üçer aylık periyodik devirler halinde vatandaşlar gönüllü olarak kan bağışında bulunmaktadır. Düzenli olarak üçer ay ara ile vereceğimiz kanla sağlığımız daha da düzelecektir.
Mesela yüksek tansiyonu dengeleyip beyin kanamasını önlüyor, kolesterol ve kalp krizi, diyabet ve damar yolları gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.
Diğer bir konu ise evimizde kullanmadığımız bir eşya nasıl ortada fazla olarak duruyor bizlerde bunu depo veya tavan arası gibi yahut da eskici veya hurdacıya veriyorsak.
Gönüllü olarak periyodik bir şekilde kan vermek de aynıdır. Zira vücut aynı kanı en kısa zamanda yapmakta ve kanı tazelenmektedir.
Kan bağış ekibi olarak yurt genelinde %18 iken, Sakarya Kan bağış ekibi olarak bizler %15 olarak daha ilerideyiz.”şeklinde konuştu.

YANINIZDA BİR KİŞİ DAHA GETİRİN
Geyve Kızılay Şube İlçe Başkanı Recep Tosun: “ Vatandaşlarımızı kan bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Kan vermekle hem kutsal bir görevi yerine getiriyor hem de kendi kanınızı tazeleyerek sağlığınıza katkıda bulunuyorsunuz. Kan vermeğe gelen gönül erlerimizin yanında bir arkadaşlarını da beraber getirmelerini istiyoruz. Bir gün size de kan gerekli olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayınız.” dedi.

29 Haziran 2017 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALANDÜZÜ CAZİBE ALANI HALİNE GELİRKEN

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara