ALTAY’A ÇÖZÜM BULUNDU!


Bakan Fikri Işık, Altay tankıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) seri üretim sürecinde, tankı geliştiren OTOKAR ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın (SSM) anlaşamaması üzerine, üreticinin ihale ile seçilmesine karar verilmesinin ardından, seri üretim için 200 dolayında şirket ile de parça, sistem, alt sistem üretimi konusunda çalışılması gerektiği belirtildi.
İhaleyle 6 şirket ilgileniyor. İhalenin bu haliyle kamuoyunda tartışılması kaçınılmaz olarak görülüyor. Bu nedenle, SSM'nin daha önceki ihalelerden farklı bir yol izleyerek, özellikle alt yüklenicilere yönelik karar süreçlerinde etkili olacak yaklaşık 80 kişiden oluşan bir uzman komisyon kurduğu öğrenildi.

200'DEN FAZLA ŞİRKET İLE
Bu komisyon her bir şirketin, üretim, finansman dahil yeterlilikleri ve ürün kalitesine yönelik belirleme yapacak. Seri üretim için 200 dolayında şirket ile de parça, sistem, alt sistem üretimi konusunda çalışılması gerekiyor. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre OTOKAR'ın görüşme süreçlerinde alt yüklenicilerin toplam maliyet içindeki payının yüzde 70'ler dolayında olduğu belirlendi.

İHALENİN PARÇASI OLACAK
Dünya'nın haberine göre ALTAY tankı seri üretimi için ihale açılma kararının ardından, rekabet ortamını tartışmadan uzak tutmak amacıyla "komisyon" modeli oluşturuldu. SSM koordinasyonunda kurulan bir komisyon, olası katılımcılar ve alt yükleniciler yönünden teknik inceleme yapacak. Komisyonun "yeterlilik" kararı vereceği ve bu yeterliliği alan firmaların ihalenin parçası olacağı kaydedildi.

250 ALTAY SİPARİŞİ
ALTAY AMT'nin seri üretimi için SSM'nin stratejik planında,sözleşmenin 2017'te imzalanması, 2019 sonuna kadar üretim hattının tamamlanması ve ilk tankın çıkması, 2020 yılında 15, 2021'de de 20 adet tankın üretilmesi takvimi yer almıştı. Resmi olarak açıklanmasa da Türkiye'nin 250 ALTAY sipariş edeceği bilgileri kamuoyuna yansımıştı.

TALİP FİRMALAR
ALTAY seri üretim programına Alman Rheinmetall ile bir anlaşma da yapan Türk-Katar ortaklığı BMC, ALTAY tankını geliştiren ve seri üretime hazır hale getiren OTOKAR, Endonezya için hafif tank geliştirme projesinde ilk prototipini de üreten İngiliz-Türk (Nurol Holding) ortaklı FNSS, Limak ile işbirliği yapan Katmerciler, Nurol Holding'in bağımsız zırhlı araç üretim şirketi Nurol Makine ilgi duyduğunu açıkladı.

2020'Yİ İŞARET ETTİ
Seri üretim için ihaleye çıkacağı beklenen Altay tankı projesi için Millî Savunma Bakanı Fikri Işık 2020 tarihini işaret etti.

OTOKAR İHALE DIŞINDA DEĞİL
Milli tank Altay’ın seri üretim ihalesine 6 firmanın girebileceği öğrenilirken, Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, Altay Ana Muharebe Tankı (AMT) seri üretim sürecinde, tankın prototipini geliştiren Otokar ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) anlaşamamasıyla ilgili şunları söyledi: “Otokar’ın rekabetçi teklif vermemesi durumunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın ihaleye çıkma hakkı var. Bu Otokar’ın ihalenin dışında kalacağı anlamına gelmez. Otokar da başka teklif veren firmalar da olursa ihaleye girecekler, ihalede yarışacaklar. Bir firma veya belki birden fazla firma, ihaleyi alabilir. Tek parça da verilebilir, bölünerek de verilebilir. O, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin kararı.”

REKABETÇİ TEKLİF GELMEZSE
Ancak, Otokar’ın rekabetçi teklif vermemesi durumunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın ihaleye çıkma hakkı var. Otokar’dan bir teklif alındı, teklif değerlendirdikten sonra BAFO dediğimiz (Best and final offer / En iyi ve en son teklif) istendi. Teklifi değerlendirdik ve seri üretim ihalesine çıkmak için süreci başlattık. Bu Otokar’ın ihalenin dışında kalacağı anlamına gelmez. Otokar da başka teklif veren firmalar da olursa ihaleye girecekler ve ihalede yarışacaklar.
Bir firma veya belki birden fazla firma, ihaleyi alabilir. Bu çok büyük hacimli bir iş olduğu için... Tek parça da verilebilir, bölünerek de verilebilir. O Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin kararıdır. Dolayısıyla Otokar’ın veya Koç’un dışlandığı doğru değil. Orada sadece verilen teklifin, rekabetçi olarak değerlendirilmemesi ve ihaleye çıkılması... Şimdi o süreci işletiyoruz”

28 Haziran 2017 , Çarşamba
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

HAYIRLI BİR YATIRIM

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara